Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
03.04.2023 10:35

Novým podujatím kultúrneho leta budú Hlohovské organové dni


Ilustračná snímka: (tasr).


Do mapy festivalov organovej hudby sa tento rok vpíše nové podujatie Hlohovské organové dni.


Trojdňový festival plánuje mesto pripraviť na leto, koncerty sa uskutočnia vo Farskom kostole sv. Michala Archanjela na hlavnom námestí a v Kostole Krista Kráľa v miestnej časti Šulekovo.

"Veríme, že podujatie si v tomto meste nájde svojich poslucháčov," uviedol dramaturg pripravovaného podujatia Stanislav Šurin. Vychádza aj zo skúsenosti z minulého roka, keď pripravili v spolupráci s mestským kultúrnym centrom ako malú skúšku vo farskom kostole koncert emeritného titulárneho organistu Pápežského zboru Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne a doživotného prvého organistu Pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme Juana Paradella Solé, o ktorý mali Hlohovčania mimoriadny záujem. V šulekovskom kostole v závere uplynulého roka inštalovali nový nástroj, 1300-píšťalový organ dovezený zo Švédska. Hoci je zánovný, podľa Šurina má výborné herné vlastnosti, veľmi vhodné aj na koncertné využitie.

"Koncerty sa uskutočnia v tri augustové piatky, prvý bude 11. augusta, zostavu interpretov dolaďujeme," doplnil Šurin, ktorý ako výkonný interpret v hre na organe stojí za viacerými organovými podujatiami. "Sú to Trnavské organové dni, pripravujeme 24. ročník Organových dní Piešťany, uskutoční sa 18. ročník Musica sacra Skalica, 10. ročník Organového festivalu v Modre. Tiež festival v Dóme sv. Martina v Bratislave a festival Trstenská organová jeseň," vymenoval. Novému podujatiu je podľa jeho slov vedenie mesta naklonené a myšlienku nového kultúrneho festivalu podporuje.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2016
Kultúrne leto v Poprade bude trvať 88 dní
Kultúrne leto v Poprade bude aj tento rok bohaté, vystúpi na ňom 1000 účinkujúcich. Začína sa vo štvrtok 9. júna a potrvá do 4. septembra.
viac
05.06.2017
Prípravy na 52. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou vrcholia
Najnavštevovanejšie kultúrne podujatie Podpoľania, 52. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve sa blíži, mesto dolaďuje organizačné prípravy. Festival sa rozozvučí v Detve od štvrtku 6. júla v Dome kultúry A. Sládkoviča a od piatku 7. do nedele 9. júla 2017 v areáli prírodného amfiteátra.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
26.07.2023
Hrebienok sa cez víkend premení na medvedie kráľovstvo
Hrebienok vo Vysokých Tatrách sa počas nadchádzajúceho víkendu (29. a 30. 7.) už po 16. raz stane dejiskom festivalu Medvedie dni.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %