Streda 15.07.2020
Dnes má meniny 
Henrich
°C
22.04.2016 01:20

Novú službu v Rači – Zelený taxík – využilo za dva dni 19 domácností


Zelený taxík. (Snímka OcÚ)


V snahe predísť tvorbe čiernych skládok rastlinného pôvodu a odkladaniu objemného komunálneho odpadu na verejných priestranstvách pripravila mestská časť Rača pre svojich občanov službu, tzv. Zelený taxík.


Túto novinku spustila do prevádzky 16. apríla, pričom je určená výhradne pre občanov s trvalým alebo prechodným pobytom na území MČ Rača, ktorí sa zapojili do systému množstvového zberu komunálneho odpadu v Bratislave. „Naďalej však treba zdôrazniť, že ideálnym riešením je odviezť a bezplatne odovzdať odpad do Zberného dvoru Pri Šajbách. Avšak tí občania, ktorí túto možnosť nemajú, môžu využiť zelený taxík,“ vysvetlila vedúca oddelenia životného prostredia v Rači Anna Jusková. Služba bude spoplatnená sumou 9 eur, v čom bude zahrnuté naloženie odpadu a odvoz. Pre ľudí starších ako 60 rokov bude táto suma symbolických 2 eurá.

Zelený taxík Račania využili hneď v prvých dňoch fungovania. „Je to výborný nápad. Doteraz sme nemali možnosť odvozu odpadu, takže to vítame,“ uviedli starší manželia. O zelený taxík je veľký záujem, za dva dni dostal úrad až 19 požiadaviek od občanov.

Prevádzku zeleného taxíka budú zabezpečovať pracovníci oddelenia životného prostredia – strediska čistoty, ktorí budú raz týždenne zabezpečovať odvoz uvedeného odpadu na základe telefonickej alebo ústnej objednávky. „Je potrebné, aby si ľudia odpad pre našich pracovníkov dobre nachystali, nábytok treba rozložiť na kusy, bioodpad treba rozdeliť – samostatne konáre či lístie – a všetko pripraviť na miesto, ktoré bude prístupné pre multikáru,“ doplnil Daniel Benkovič, vedúci strediska čistoty.  

„Prostredníctvom zeleného taxíku ponúkame občanom alternatívu ku veľkokapacitným kontajnerom, ktoré sme v minulosti niekoľkokrát pristavili k obytným domom. Vtedy sa však ukázalo, že kontajnery neboli správnou cestou, preto sme sa rozhodli vyskúšať takúto formu pomoci,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Zneškodňovanie  biologicky rozložiteľného odpadu spaľovaním je zakázané a môže byť pokutované do výšky až 1 500 eur. Mestská časť si uvedomuje, že v Rači žijú aj občania, ktorí nevlastnia motorové vozidlo a nemajú možnosť uvedený odpad legálne odovzdať a zneškodniť v súlade so zákonom. „V neposlednom rade chceme  poskytovaním tejto služby vyjsť v ústrety najmä starším občanom, ktorí sa podobnej služby dožadovali. Dúfame tiež, že sa zamedzí ukladaniu odpadu ku kontajnerovým stojiskám ako aj tvorbe čiernych skládok,“ dodal starosta Pilinský.  

Autor: Eva Miklánková


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.05.2016
Fiľakovo podáva projekt na zriadenie kompostárne
Zriadením kompostárne biologicky rozložiteľného odpadu chce samospráva Fiľakova tento rok zavŕšiť svoj zámer komplexne vyriešiť problematiku odpadového hospodárstva v meste.
viac
13.12.2017
Staré Mesto vyzbieralo vyše 87 ton biologicky rozložiteľného odpadu
Bratislavské Staré Mesto vyzbieralo počas jesene zo svojho územia vyše 87 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Išlo o zber a odvoz orezaných konárov a kríkov zo staromestských domácností.
viac
19.12.2017
Ako bude OLO odvážať počas Vianoc a Nového roka
Za odvoz zmesového komunálneho aj triedeného odpadu v Bratislave zodpovedá spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu, a. s. (OLO) aj počas blížiacich sa sviatkov.
viac
26.03.2018
Mesto rozdáva nádoby na biologický odpad do rodinných domov
Zamestnanci liptovskomikulášskych Verejnoprospešných služieb (VPS) v pondelok začali s roznášaním nádob na biologicky rozložiteľný odpad do rodinných domov v mestskej časti Bodice. V priebehu nasledujúcich týždňov sa nádoba na odpad ujde do každého domu aj v ostatných častiach mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %