Ilustračná snímka.
Prevod majetkovej účasti štátu, samosprávneho kraja alebo obce na prevádzke verejných vodovodov či kanalizácií sa obmedzí. Zamedziť sa má jej prevodu do súkromných rúk, ostať by tak mala vo verejnom záujme.
Vyplýva to z novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách z dielne koaličných poslancov, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok schválili.
Majetkovú účasť samosprávneho kraja alebo obce na podnikaní vlastníka verejného vodovodu, vlastníka verejnej kanalizácie, prevádzkovateľa verejného vodovodu a prevádzkovateľa verejnej kanalizácie bude možné previesť len na "právnickú osobu zriadenú podľa osobitného predpisu, na ktorej podnikaní sa majektovou účasťou podieľajú iba obce alebo združenia obcí" alebo na samosprávny kraj či obec v rámci územnej pôsobnosti právnickej osoby. Právnickou osobou sú v tomto prípade napríklad veľké vodárenské spoločnosti.
Upraví sa tiež oblasť exekučných konaní v tejto súvislosti. Nebudú im podliehať práve majetkové účasti obcí a samosprávnych krajov v právnických osobách "podieľajúcich sa na zabezpečovaní zásobovania vodou, odvádzania odpadových vôd, nakladania s komunálnym odpadom, výrobou tepla a rozvodu tepla".
Autori novely argumentujú zisteniami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR zameranej na hospodárenie vodárenských spoločností z novembra 2019 a odporúčaním urýchlenej právnej úpravy v tejto oblasti. Právna úprava podľa ich slov vychádza z ústavou danej možnosti zákonom vymedziť majetok nevyhnutný na zabezpečovanie potrieb spoločnosti, potravinovej bezpečnosti štátu, rozvoja národného hospodárstva a verejného záujmu, ktorý môže byť iba vo vlastníctve štátu, obce, určených právnických osôb alebo určených fyzických osôb.
Účinnosť má novela nadobudnúť 15. marca 2021.