Piatok 04.04.2025
Dnes má meniny 
Izidor
°C
09.09.2024 10:10

Nové regulácie v oblasti recyklácie obalov vytvárajú tlak na slovenské firmy


Snímka zdroj: Noviny.sk


Prechod na cirkulárnu ekonomiku prináša výzvy pre slovenských výrobcov, najmä pokiaľ ide o zmenu balenia, ktoré by malo spĺňať nové štandardy recyklovateľnosti a zavedenia využívania udržateľných materiálov.


 V súlade s európskou smernicou by mali výrobcovia v budúcnosti zaistiť, aby výrazne vzrástlo využitie recyklovaných materiálov pri výrobe plastových obalov. Informovala o tom riaditeľka Obalového inštitútu Syba Iva Werbynská.         

Pripravované návrhy by tak mali okrem zmien v obaloch vyžadovať aj investície do moderných recyklačných technológií. "Bude sa klásť väčší dôraz na dizajn obalov, ktorý uľahčí ich recykláciu. To zahŕňa triediteľné a recyklovateľné materiály, ľahko oddeliteľné komponenty a jasné označenie pre spotrebiteľa, ako obaly správne triediť," priblížila Werbynská.         

Prechod k udržateľnejším obalovým materiálom a systémom by mal predstavovať veľkú finančnú záťaž, najmä pre menšie spoločnosti. Firmy musia nájsť prostriedky na vývoj nových produktov, úpravu výrobných liniek a implementáciu efektívnych recyklačných systémov, upozornila Marie Pomykalová zo spoločnosti Bibby Financial Services.         

Prísnejšie environmentálne normy by na druhej strane mohli vytvoriť príležitosti pre inovácie a náskok pred konkurenciou. Spoločnosti, ktoré dokážu efektívne reagovať na nové požiadavky, môžu získať významnú výhodu na trhu. "Zatiaľ čo tieto investície môžu predstavovať krátkodobú záťaž, dlhodobo môžu priniesť konkurencieschopnosť a otvoriť nové trhy najmä v segmente ekologicky orientovaných produktov," dodala Pomykalová.         

Legislatívne zmeny nadväzujú aj na zmenu spotrebiteľských preferencií, pričom ľudia by sa v súčasnosti mali o problematiku recyklácie zaujímať viac a v obchodoch dávať prednosť ekologickým variantom. Udržateľnosť obalov by sa tak mala stávať kľúčovým faktorom pri rozhodovaní spotrebiteľov o nákupe, pričom mnohí sú ochotní zaplatiť za takéto produkty viac.         

V rámci nových regulácií by mala Európska únia (EÚ) plánovať napríklad do roku 2030 dosiahnuť pri plastových obaloch mieru recyklácie 50 percent. Balíček opatrení EÚ pre cirkulárnu ekonomiku navyše ukladá firmám povinnosť označovať obaly informáciami o ich recyklovateľnosti a usiluje o ukončenie používania jednorazových plastových obalov do roku 2040.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2021
Triediť treba i rolky od toaletného papiera či obaly od vajíčok a pizze
Papier, ktorý je veľmi často používaným materiálom, nie je donekonečna recyklovateľný ako sklo a kovy.
viac
03.12.2021
Pripravme sa na Vianoce bez odpadu
Aby sme počas príprav na Vianoce i na samotné sviatky neostali zahrabaní v odpade, pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ako sa správať zodpovedne a šetrne voči nášmu životnému prostrediu a v neposlednom rade aj voči vlastnej peňaženke.
viac
05.12.2022
Šou, v ktorej na obale záleží, alebo triediť odpad môže byť zábava
O tom, že triedenie odpadu môže byť zábava, sa ľudia presvedčili prostredníctvom ENVISHOW - talkshow, v ktorej na obale záleží.
viac
19.04.2023
Recyklačné značky pomáhajú pri triedení. Poznáte ich?
Poctivo doma triedite a predsa sa vám občas stane, že neviete, kam vyhodiť daný odpad? Na obaloch výrobkov ste si možno všimli rôzne symboly, ktoré označujú, z akého materiálu je výrobok vyrobený, a to vám môže veľmi pomôcť pri rozhodnutí, kam odpad vyhodíte.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa