Ilustračná snímka, zdroj: Nazepline.sk
Nové ochranné prvky na elektrickom vedení a stĺpe pri obciach Gerlachov a Batizovce pod Tatrami by mali zamedziť úhynu bocianov.
Správa Tatranského národného parku (TANAP-u) v súvislosti s úmrtiami jedincov pristúpila v spolupráci so spoločnosťou Východoslovenská distribučná k opatreniam, ktoré by mali stratám na ich životoch zabrániť.
„Na Správu TANAP-u nám ešte v polovici júna minulého roka nahlásili uhynutého bociana bieleho, nájdený bol pod elektrickým vedením v obci Gerlachov. Po príchode na miesto sme zistili, že bocian zahynul v dôsledku nárazu do elektrického vedenia. Tieto bývajú za zlých poveternostných podmienok, napríklad v hmle, pre vtáky zle viditeľné. V prípade väčšieho vtáctva, ako labuť, bocian, volavka alebo dravce sú kolízie s drôtmi často fatálne,“ ozrejmil riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Dodal, že vďaka identifikačnému krúžku na nohe sa podarilo ochranárom zistiť, že bocian pochádzal z nemeckej obce Dessau-Ziebigk, kde bol aj okrúžkovaný ako mláďa na hniezde v roku 2013. Tragická nebola podľa Majka len strata bociana, ale aj úhyn troch mláďat na hniezde, ktoré jeho partner nebol schopný sám dochovať. „Krátko po tomto náleze nám nahlásili ďalšieho bociana pri elektrickom stĺpe, tentoraz v susednej obci Batizovce,“ doplnil Majko.
Obidva incidenty ochranári nahlásili Východoslovenskej distribučnej, správcovi elektrických vední, a požiadali ich o súčinnosť. Po vzájomnej konzultácii a dohode navrhli vhodné odkloňovače letov. „Na elektrické vodiče boli v obci Gerlachov nainštalované tzv. zviditeľňovače vodičov elektrického vedenia typu swan flight diverter, v kombinácii s odkloňovačmi letu typu firefly. Rovnako aj v obci Batizovce boli vykonané preventívne opatrenia a stĺp bol zaizolovaný,“ vysvetľuje Majko.
Novoosadené prvky by mali podľa neho v budúcnosti zamedziť úhynu nielen bocianov, ale aj iného vtáctva využívajúceho toto prostredie ako hniezdisko či lovisko.