Ilustračná snímka. Zdroj: (tasr).
Nitriansky región čakajú v nasledujúcom období horúčavy a suchá, ktoré budú striedané intenzívnymi a prívalovými dažďami.
Vyplýva to z environmentálnej štúdie, ktorú si nechal vypracovať Nitriansky samosprávny kraj (NSK). Ako sa v nej uvádza, v tomto regióne pokračuje otepľovanie klímy rovnako alebo ešte o niečo rýchlejšie ako v iných častiach strednej Európy. Podľa autorov štúdie zmeny v cirkulačných pomeroch atmosféry zrejme spôsobia, že južná časť NSK bude zasiahnutá otepľovaním klímy a aj súvisiacou zmenou ďalších klimatických prvkov viac ako jeho severná časť. "Klimatizácia obytných a pracovných priestorov a dopravných prostriedkov sa stane už čoskoro nevyhnutnosťou," píše sa v dokumente.
Prebiehajúce zmeny klímy sa podľa štúdie prejavia predovšetkým v zhoršených podmienkach zavlaženia pôdy a v častejšom výskyte sucha. Bude však dochádzať aj k zvýšeniu intenzívnych prívalových zrážok na úkor tých trvalých, s menšou intenzitou. "Bude to mať za následok nevyrovnaný režim zavlaženia pôdy a častejší výskyt prívalových povodní v celej oblasti NSK. V malej nadmorskej výške bude závažným negatívnym dôsledkom oteplenia klímy oveľa častejší výskyt vĺn horúčav súčasne s vysokou absolútnou vlhkosťou vzduchu, čo bude znamenať značnú záťaž predovšetkým pre chorých a starších ľudí, ale aj tehotné ženy a malé deti," konštatujú autori štúdie.
V dokumente sa tiež uvádza, že teplotné ukazovatele v nitrianskom regióne vykazujú jasný vzrast priemerných aj extrémnych teplôt vzduchu vo všetkých ročných obdobiach na celom území kraja. Priemerná ročná teplota vzduchu aj počet letných a tropických dní tu rastie, čo spôsobuje skorší nástup vegetačného obdobia a zvýšený nárast vĺn horúčav v letnom období. Pokles počtu ľadových a mrazových dní zasa ukazuje na častejší výskyt miernejších zím. Obyvatelia kraja sa budú čoraz zriedkavejšie stretávať počas zimných mesiacov so snežením. Snehové pomery budú ovplyvnené rastúcou teplotou vzduchu a tiež výskytom výrazných oteplení kedykoľvek v zimnom období. "Napriek tomu, že celkový počet dní so snehovou pokrývkou významne poklesne, v dôsledku zvýšených úhrnov zrážok sa budú častejšie vyskytovať epizodické snehové kalamity v dôsledku veľkého množstva nového snehu pri teplote tesne pod bodom mrazu," upozorňuje štúdia.
Obyvatelia Nitrianskeho kraja sa tak musia pripraviť na nevyspytateľné počasie, s nárastom teplôt a väčším suchom striedaným povodňovými i snehovými kalamitami. Autori dokumentu preto krajskej aj obecným samosprávam radia, aby koncipovali urbanistické štruktúry miest tak, aby umožňovali lepšiu cirkuláciu vzduchu. Zároveň by mali zabezpečiť zvyšovanie podielu vegetácie a vodných prvkov v sídlach, predovšetkým v zastavaných plochách. "Potrebné bude zabezpečiť a podporovať zamedzovanie prílišného prehrievania stavieb, napríklad ich vhodnou orientáciou k svetovým stranám, tepelnou izoláciou či tienením transparentných výplní. Bude tiež potrebné podporovať a využívať vegetáciu, svetelné a odrazové povrchy na budovách a v dopravnej infraštruktúre," odporúča štúdia.