Nedeľa 10.12.2023
Dnes má meniny 
Radúz
°C
07.09.2023 12:05

Našim verným mešťanom a hosťom-Fidelibus civibus et hospitibus nostris


Plagát výstavy


Rok 2023 je rokom okrúhlych jubileí pre mesto Prievidza - pripomína si 910. výročie prvej písomnej zmienky a 640 rokov od získania privilégií slobodného kráľovského mesta.


Akým spôsobom jubilejné udalosti zanechali svoju pečať na chode mesta, čo nasledovalo po nich a aký to malo vplyv na jeho ďalší vývoj a život obyvateľov, v širších súvislostiach oživia výstavy, plánované v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.

Kráľovná Mária z rodu Anjou udelila Prievidzi kráľovské mestské výsady päť dní pred začiatkom februára 1383, preto udalosť priblíži výstava Našim verným mešťanom a hosťom... (Fidelibus civibus et hospitibus nostris...). Regálie kráľovnej Márie patrili k najvýznamnejším a najprínosnejším dokumentom pre mesto, ktoré ich udelením získalo vo všetkým oblastiach - administratívnej i hospodárskej a z nich vyplývajúcej kultúrnej. Obsah listiny v desiatich bodoch, určujúcich práva mesta a jeho povinnosti voči kráľovstvu, výstavné podujatie prezentuje prostredníctvom historických predmetov zo zbierok múzea. Mestu priniesli nebývalú prosperitu a slávu, žiara ktorej presvecovala jeho púť nasledujúcimi dejinnými obdobiami. Dávnoveké muzeálie dokladajú práva a povinnosti mesta voči kráľovstvu, obsiahnuté v regáliách kráľovnej Márie, ktoré mali svoj vplyv na život v meste aj po skončení ich platnosti.

Prezentácia hrdo demonštruje, že Prievidžania volili si richtára, mestskú radu, farára, mali vlastné súdy, rozvíjali remeslá, konali jarmoky, vyberali mýto, dokonca dostali navždy do držby tri osady, pričom skutočne Malá a Veľká Lehôtka dodnes ostali súčasťou mesta. Ochranu mešťanov zabezpečovalo míľové právo, chrániace remeselníkov pred konkurenciou vo výrobe i jarmočnom predaji, listina bola záštitou pred akýmkoľvek násilím, pred zásahmi do užívania majetku i do súdnych sporov. Historický prameň ilustruje aj povinnosti mesta, ktoré odovzdávalo do kráľovskej pokladnice 400 zlatých florénov.

Návštevníci sa môžu preniesť v čase a prejsť cestou, ktorá viedla Prievidzu k vstupu medzi najvýznamnejšie mestá, sledovať osud privilégií v nasledujúcich dobách až po ukončenie ich platnosti v roku 1770 kráľovnou Máriou Teréziou.

Autor: (ts-mesto Prievidza)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2016
Spoznajte zlomové okamihy mestskej histórie
Špeciálnu tematickú prehliadkovú trasu mestom si pri príležitosti 730. výročia prvej písomnej zmienky o Liptovskom Mikuláši pre návštevníkov pripravilo tunajšie informačné centrum.
viac
02.01.2017
Prešov vstupuje do jubilejného roka, oslávi 770. výročie prvej zmienky
Tisíce Prešovčanov privítali v centre mesta príchod nového roku 2017, v ktorom Prešov oslávi 770. výročie prvej písomnej zmienky. Súčasťou osláv bolo zverejnenie nového loga mesta, ktoré si mohli pozrieť v podobe ohnivej mozaiky.
viac
28.08.2019
Obec Malinová si pripomenie 680. výročie prvej písomnej zmienky
Malinová v okrese Prievidza si pripomenie 680. výročie prvej písomnej zmienky. Počas tri dni trvajúceho podujatia od 30. augusta do 1. septembra zároveň oslávi i 75. výročie Slovenského národného povstania, s ktorým je úzko spätá.
viac
30.08.2019
Spišské Podhradie si pripomína 770. výročie prvej písomnej zmienky
Mesto Spišské Podhradie si oslavami pripomína 770. výročie prvej písomnej zmienky. Trvajú od piatka a vyvrcholia v nedeľu 1. septembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.11 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %