Sobota 25.01.2020
Dnes má meniny 
Gejza
°C
11.05.2016 05:01

Národný futbalový štadión by mali začať stavať v priebehu nasledujúcich týždňov


Pálovaný Národný futbalový štadión. Snímka: (transparency.sk)


Výstavba Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave by sa mala začať v priebehu nasledujúcich týždňov. Predpokladá to Peter Borák zo spoločnosti KPMG, ktorá v rámci tohto projektu poskytuje ministerstvu školstva poradenstvo.


Momentálne sa čaká na získanie pozitívneho stanoviska Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Európskej komisie (EK). "V prípade, ak tento proces prebehne, malo by dôjsť vo veľmi krátkom čase k spusteniu výstavby," skonštatoval dnes Borák.       

Štadión by mal byť skolaudovaný a odovzdaný štátu do 31. decembra 2018. V utorok (10. 5.) minister školstva Peter Plavčan podpísal s predsedom spoločnosti NFŠ, a. s., Pavlom Komorníkom zmluvu o budúcej zmluve o dostavbe a odkúpení nekomerčnej časti Národného futbalového štadióna. NFŠ, a. s.,  postaví komerčnú i nekomerčnú časť štadióna.       

"Vďaka tejto právnej dokumentácii sa môže začať s výstavbou NFŠ. Bude poskytnutá dotácia 27,2 milióna eur, tá bude súčasťou konečnej ceny, od ktorej sa odpočíta. Maximálna suma, ktorá by mohla byť zaplatená za NFŠ, môže byť maximálne 75,2 milióna eur na základe analýz nákladov," zopakoval dnes šéf rezortu školstva. Všetky riziká, ktoré súvisia s cenou a so zvýšením nákladov, sú na investorovi.       

Plavčan podotkol, že právna dokumentácia bude ešte predložená EK, aby posúdila, či ide o správne poskytnutie štátnej pomoci. "Dokumentácia bude poskytnutá aj ÚVO, aby zistil a overil, že sa bude postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní," spresnil. Bez vydania stanoviska EK a ÚVO zmluva nenadobudne účinnosť, ale i záväzok nezmeniť právnu subjektivitu či nevstúpiť do likvidácie zo strany spoločnosti NFŠ, a. s., pred uplynutím doby 36 mesiacov po zrealizovaní predaja nekomerčnej časti projektu.        

Ministerstvo školstva vstupuje do projektu za podmienok, že vlastník NFŠ uskutoční výstavbu štadióna a súvisiacej infraštruktúry a splní ostatné dohodnuté podmienky najneskôr do 42 mesiacov odo dňa získania pozitívneho stanoviska ÚVO a EK. "Lehota môže byť predĺžená až na päť rokov, ak nastane potreba riešiť spor ohľadom kúpnej ceny či ostatných parametrov predaja," podotýka ministerstvo.       

Podľa ministra NFŠ bude slúžiť okrem športových aj na kultúrno-spoločenské akcie. "Riešenie, ktoré sme predstavili, je najefektívnejšie, ktoré odporučili právni i ekonomickí experti, aby NFŠ v roku 2018 stál," skonštatoval Plavčan.       

Na kalkuláciu kúpnej ceny bude dohliadať nezávislý expert. Pokiaľ štadión nebude spĺňať podmienky stanovené UEFA 4 a tieto nebudú odstránené do dvoch rokov od uzatvorenia kúpnej zmluvy, štát môže od zmluvy odstúpiť. "Štát si môže nárok na opravu prípadných chýb uplatňovať po dobu 36 mesiacov u zhotoviteľa," uviedlo ministerstvo.        Národný futbalový štadión v Bratislave pôvodne zamýšľal postaviť podnikateľ Ivan Kmotrík starší. Neskôr však avizoval, že nebude ďalej financovať výstavbu NFŠ z vlastných peňazí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.05.2016
Obchvat Bratislavy potrebujeme čo najrýchlejšie
Po vládnom odobrení projektu bratislavského obchvatu musí čo najrýchlejšie nasledovať začiatok výstavby. Upozorňujú na to starostovia obcí a mestských častí Bratislavy, ktorí presne pred rokom spustili petíciu za urýchlený začiatok výstavby D4 a R7.
viac
04.08.2016
Rezort školstva vyhlásil výzvu na podporu duálneho vzdelávania
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR 30. júla zverejnilo vyzvanie pre národný projekt "Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy".
viac
12.04.2017
Stanovisko hlavného mesta k výstavbe bytových náhrad Pri kríži
Primátor berie na vedomie hlasovanie poslancov, pri svojom rozhodovaní však musí postupovať tak, aby konal v záujme všetkých obyvateľov Bratislavy a zároveň tak, aby prijaté uznesenia neboli v rozpore so zákonom  či v rozpore s efektívnym a hospodárnym nakladaním s majetkom mesta.
viac
14.12.2017
Chaty v národných parkoch Slovenska majú šancu ozelenieť
Nadácia Ekopolis a spoločnosť KOOR, s. r. o. spúšťajú na Slovensku nový projekt, zameraný na ekologizáciu horských chát v národných parkoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.72 %