Utorok 25.02.2020
Dnes má meniny 
Frederik, Frederika
°C
14.12.2017 12:03

Chaty v národných parkoch Slovenska majú šancu ozelenieť


Cieľom projektu je ukázať na konkrétnych praktických príkladoch, že environmentálne technológie sa dajú využiť aj v obtiažnych horských oblastiach.


Nadácia Ekopolis a spoločnosť KOOR, s. r. o. spúšťajú na Slovensku nový projekt, zameraný na ekologizáciu horských chát v národných parkoch.


Projekt, podporený nemeckou nadáciou DBU, sa bude venovať najmä oblasti výroby, skladovania a šetrenia energie, manažmentu pitnej a úžitkovej vody, odpadov a odpadových vôd a protipožiarnej ochrany.

Aktuálna prvá fáza projektu, ktorá potrvá do jari budúceho roka, mapuje súčasné pomery na chatách a identifikuje možné ekologizačné opatrenia, ktoré by sa dali na chatách realizovať.

Dvanásť chát, ktoré sa dostali do užšieho výberu, sa nachádzajú v štyroch národných parkoch - v Tatranskom národnom parku a v národných parkoch Nízke Tatry, Veľká Fatra a Muránska planina. Pre lepšie otestovanie rozličných podmienok boli chaty vybraté tak, aby medzi nimi boli veľké chaty i malé útulne, chaty nedostupné inak ako peši i chaty dostupné autom, chaty vo vlastníctve fyzických osôb a právnických osôb i štátu. Ekologizačné opatrenia budú podporené najmenej na šiestich z nich, pričom o finálnom výbere chát rozhodne donorská nadácia DBU na základe podkladov a odporúčaní, ktoré dodá Nadácia Ekopolis a KOOR, s. r. o.

Ing. Michal Kováčik, manažér projektu za firmu KOOR, o projekte povedal: „Chatám, na ktorých sa podarí projekt zrealizovať, sa výrazne zvýši efektívnosť prevádzky a užívateľský komfort návštevníkov a zároveň sa znížia prevádzkové náklady. Projekt má aj edukatívny charakter, môže slúžiť ako inšpirácia pre návštevníkov chát, aby sa správali ekologicky aj u seba doma.“

„Projektom by sme radi prispeli ku skvalitneniu podmienok pre návštevníkov horských chát a útulní pri súčasnom znížení dopadov ich prevádzky na cenné prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Turisti, ktorí tieto horské chaty využívajú ako zázemie pri spoznávaní prírody, tak získajú nielen lepšie služby, ale aj možnosť oboznámiť sa s modernými zelenými technológiami. V neposlednom rade projekt zapadá do našich aktivít, ktorými už vyše 20 rokov zlepšujeme podmienky pre udržateľné turistické využívanie cennej slovenskej prírody,“ uviedol k projektu riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď.

Nadácia Ekopolis má 25-ročné skúsenosti s manažovaním grantových programov zameraných na demokratizáciu občianskej spoločnosti a environmentálnu udržateľnosť. Nemecká spolková nadácia pre životné prostredie (DBU) podporuje široký okruh projektov, ktoré sa týkajú ekológie, životného prostredia a záchrany architektonického dedičstva. Firma KOOR, s. r. o. je slovenskou firmou pôsobiacou v oblasti realizácií projektov riešenia úspor energií a znižovania negatívnych dopadov ľudskej činnosti na životné prostredie.

Autor: (Nadácia Ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.06.2016
V NP Muránska planina slávnostne otvorili obnovené turistické chodníky
V sobotu 25. júna sa v Terénnom informačnom stredisku Národného parku Muránska planina v sedle Burda konalo slávnostné otvorenie obnovených turistických chodníkov.
viac
11.10.2016
Po vynovení bude park slúžiť ako ateliér pre výtvarníkov
Aj ako ateliér pre mladých výtvarníkov bude slúžiť park pri Kultúrnom dome v Žarnovici, ktorý v týchto dňoch revitalizujú. Obnova priestranstva, ktoré bolo v posledných rokoch neupravené, tak dá bodku za úpravou objektu a jeho okolia.
viac
07.09.2017
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm
Spolu so školským zvončekom, ktorý pred pár dňami ohlásil začiatok nového školského roka, na brány slovenských škôl zvoní aj nový zaujímavý projekt - Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie komplexného systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách.
viac
28.05.2018
Druhý ročník ENVIROvzdelávanie mladých prebehne na deviatich stredných školách
Nadácia Ekopolis, vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, môže aj v roku 2018 uskutočniť ďalší ročník environmentálneho vzdelávania pre študentov gymnázií a odborných stredných škôl po celom Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %