Národná kultúrna pamiatka Kalište stále láka turistov. (Foto: YouTube)
Presne pred 71 rokmi zmizla obec Kalište v okrese Banská Bystrica z mapy Slovenska. Nacisti ju vypálili 18. marca 1945. Zostala jedinou dedinou, v ktorej sa už nikdy nepodarilo obnoviť život.
Kalište bolo vybudované v 16. storočí ako uhliarska obec. Oveľa známejší je však smutný osud z obdobia 2. svetovej vojny a SNP. Počas povstania sa vojaci, partizáni a rasovo či politicky prenasledovaní ľudia začali sťahovať do hôr a horských osád, akou bolo i Kalište. "Kališťania pomáhali či už zásobami, alebo poskytnutím strechy nad hlavou. Do histórie obce sa najviditeľnejšie zapísal 18. marec 1945, deň, kedy bola obec vypálená nemeckými jednotkami po tom, čo partizáni opustili osadu, aby sa spojili s vojenskými jednotkami, ktoré oslobodzovali Slovensko. Mnohí ľudia boli zastrelení priamo na mieste, iní zaživa zhoreli v domoch, ktoré nacisti zapálili. Z osady sa stalo zhorenisko.
Zo 42 domov ostalo len šesť. Kalište zostalo jedinou obcou, v ktorej už nikdy nebol obnovený život," konštatovala Bučeková. Dnes je Kalište národnou kultúrnou pamiatkou s pamätníkom venovaným obetiam marcovej tragédie, zachovanou kaplnkou a dvoma zrekonštruovanými domami, v ktorých je umiestnená expozícia Múzea SNP. Z ostatných domov zostali len základy. Súčasťou areálu je tiež náučný chodník a zrekonštruované bunkre Partizánskej republiky. Na Kališti bol predstaviteľmi 105 slovenských obcí s podobným osudom vysadený Sad života. Vďaka nemu sa sem nielen symbolicky vrátil život, ale došlo aj k prepojeniu obcí, ktoré počas vojny postihol podobne krutý osud.