Piatok 01.12.2023
Dnes má meniny 
Edmund
°C
20.02.2023 07:45

Na uzatvorenie skládky odpadu si mesto vezme úver


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Vráble si vezme úver z Environmentálneho fondu na financovanie uzatvorenia skládky odpadov v meste. Prijatie úveru vo výške 882 794 eur schválili mestskí poslanci na štvrtom zasadnutí Mestského zastupiteľstva vo Vrábľoch.


Skládka odpadov Židová, ktorá je vo vlastníctve mesta Vráble, bola vybudovaná v roku 1989 ako skládka na odpad, ktorý nie je nebezpečný. V prvej etape išlo o kapacitu 10 000 metrov kubických. V roku 1993 bol spracovaný projekt dobudovania druhej a tretej etapy skládky s kapacitou 45 000 metrov kubických. Prevádzkovateľom skládky je spoločnosť Vepos, ktorá je po ukončení prevádzky povinná skládku uzavrieť a rekultivovať podľa platných právnych predpisov.

V roku 2019 ministerstvo životného prostredia vyzvalo spoločnosť Vepos, aby začala s prácami na uzatvorení skládky, keďže hrozí SR na základe dohovoru s EÚ vysoká finančná pokuta za neuzatvorenie skládok. Konateľ spoločnosti aj s vtedajším primátorom Tiborom Tóthom na rokovaniach so zástupcami ministerstva tvrdili, že štát prisľúbil podporu na uzavretie skládky, no žiadne výzvy neboli.

V minulom roku mala spoločnosť Vepos možnosť získať úver z Environmentálneho fondu s dobou splácania od troch do 20 rokov, s úrokovou sadzbou 0,1 % p. a. Oprávneným žiadateľom tohto úveru môže byť obec alebo vyšší územný celok, preto prevádzkovateľ v spolupráci s mestom Vráble rozbehol všetky potrebné kroky k uzatvoreniu a rekultivácii skládky.

Následne bola vypracovaná projektová dokumentácia a bola podaná žiadosť na uzatvorenie a rekultiváciu skládky. Rozhodnutie bolo vydané 23. novembra 2022, prevádzkovateľ je povinný začať s uzatváraním a rekultiváciou skládky odpadov najneskôr do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
O peniaze na likvidáciu čiernych skládok má záujem takmer 500 samospráv
Peniaze na likvidáciu čiernych skládok chce získať 491 samospráv. Envirorezort na tento účel vyčlenil sedem miliónov eur, dotácie prerozdelí Environmentálny fond.
viac
17.01.2019
Stropkov pokračuje v rozvojových investíciách
Stropkovská samospráva má pred sebou prvý rok nového funkčného obdobia. Keďže tamojší primátor Ondrej Brendza v ostatných komunálnych voľbách svoj mandát presvedčivo obhájil a vedenie mesta pokračuje v nezmenenom zložení.
viac
05.03.2020
Mesto Kežmarok upozorňuje občanov, že separovanie šetrí ich peniaze
Poplatky za uloženie odpadu na skládky neustále rastú, mesto Kežmarok preto upozorňuje svojich obyvateľov, že je dôležité, aby sa separovalo čo najviac a na skládku išlo čo najmenej.
viac
27.06.2020
Nájdu sa peniaze na environmentálne zodpovedné odstavenie skládok?
V minulom roku zaznamenalo Slovensko 39-percentnú mieru recyklácie komunálnych odpadov (KO), pričom právne záväzným európskym cieľom je recyklovať 50 percent KO v roku 2020 a postupne dosiahnuť 65 percent v roku 2035. Prvý cieľ Slovensko nesplní.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %