Ilustračné logo.
Prvé pracovné stretnutie zvolali na 10. januára 2018 do Prievidze. Jeho cieľom bude v spolupráci s partnermi vytvoriť akčnú radu, ktorá bude aktívne pracovať na príprave plánu.
Primátorka mesta Prievidza Katarína Macháčková v spolupráci so Združením miest a obcí hornej Nitry plánujú vypracovať akčný plán pre región. Horná Nitra využije skúsenosti expertnej skupiny splnomocnenca vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov. V Štrasburgu Európska komisia spúšťa platformu pre uhoľné regióny.
Na septembrový Okrúhly stôl o budúcnosti hornej Nitry plánujú samosprávy nadviazať ďalšími aktivitami. Združenie miest a obcí hornej Nitry v spolupráci s aktérmi regionálneho rozvoja v januári odštartujú tvorbu akčného plánu pre región. Takýto postup navrhol primátorke Prievidze Kataríne Macháčkovej profesor Maroš Finka zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorý je členom expertnej skupiny splnomocnenca vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov.
Tvorba akčného plánu bude obdobná ako v najmenej rozvinutých okresoch, ktorým je zo strany vlády venovaná samostatná pozornosť. Odbornú pomoc pri tvorbe akčného plánu ponúka aj SPECTRA - centrum excelentnosti z Ústavu manažmenut Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Horná Nitra vďaka spolupráci s expertmi využije najlepšie skúsenosti, ktoré sú v oblasti plánovania regionálneho rozvoja na Slovensku k dispozícii.
Organizátori pozývajú v stredu 10. januára 2018 o 10. h do Domu kultúry Necpaly v Prievidzi všetkých hlavných aktérov regionálneho rozvoja. Cieľom pracovného stretnutia bude vytvoriť v spolupráci s partnermi akčnú radu, ktorá bude pripravovať akčný plán pre región. Zámerom samospráv je úzko spolupracovať s miestnou štátnou správou, akademickým, súkromným aj mimovládnym sektorom.
„Septembrový Okrúhly stôl o budúcnosti hornej Nitry v Prievidzi mal pokračovanie o mesiac v Bratislave na pôde Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. O našich skúsenostiach sme v novembri hovorili aj v Bruseli, kam nás pozvala Európska komisia, pretože prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku je celoeurópskou témou. Všetci experti sa zhodujú v tom, že horná Nitra je región, ktorý si vyžaduje čo najskôr špeciálnu pozornosť, pretože bude čeliť transformácii hospodárstva. Takýto proces treba dlhodobo plánovať s aktívnym zapojením lokálnych aktérov regionálneho rozvoja,“ hovorí Katarína Macháčková, primátorka Prievidze.
Európska komisia spustila platformu pre uhoľné regióny
V pondelok 11. decembra 2017 Európska komisia spustila v Štrasburgu novú iniciatívu, Platformu pre uhoľné regióny v transformácii. Slovensko na tomto podujatí zastupovali až dvaja vysoko postavení politici. Aktivitu uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič (SMER-SD), podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, a s jedným z hlavných prejavov vystúpil aj minister hospodárstva Slovenskej republiky Peter Žiga (SMER-SD).
„To, že špičkoví politici z našej vládnej strany sú na čele takejto iniciatívy pre uhoľné regióny, je veľmi jasný signál. Partnerom z ostatných európskych krajín chcú deklarovať, že Slovensko chce byť lídrom v nepopulárnych, no potrebných rozhodnutiach. Verím, že naši politici budú pozorne počúvať aj praktické pripomienky a čím skôr umožnia, aby sa do diskusie na Slovensku zapájali všetci kľúčoví aktéri,“ hovorí K. Macháčková.
„Záujem zapájať kľúčových hráčov, vrátane regiónov, miest a firiem, nedávno deklaroval aj generálny riaditeľ Európskej komisie pre energetiku Dominique Ristori v rozhovore pre Euractiv.sk. Pripomenul, že je veľmi dôležité identifikovať všetky možné nové aktivity v uhoľných regiónoch. U nás mala zatiaľ pri rokovaniach na úrade vlády zastúpenie jedna jediná firma a región reprezentoval iba predseda samosprávneho kraja. Akčný plán pre hornú Nitru budeme zatiaľ tvoriť aj preto, aby sme mohli byť pri budúcej spolupráci veľmi konkrétni. K spolupráci na jeho tvorbe pozývame všetkých, ktorí majú úprimný a seriózny záujem o rozvoj tohto regiónu," dodala.
Nová iniciatíva Európskej komisie, Platforma pre uhoľné regióny v transformácii, je určená všetkým baníckym regiónom v Európskej únii, ale aj ďalším regiónom s priemyslom náročným na uhlík. Európska komisia chce takouto formou uhoľným regiónom sprostredkovať inšpiráciu z krajín, ktoré už prešli transformáciou hospodárstva - napríklad z nemeckého Porýnia-Vesfálska alebo belgického Genku.
Obecné noviny č. 51-52/2017