Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
23.03.2022 09:30

MŽP počúva hlas regiónov pri ich rozvoji


Ministerstvo životného prostredia.


Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) sa v Pláne obnovy a odolnosti SR zameriava na klimatické opatrenia, ktoré zabezpečia energetickú efektívnosť pre čo najviac obyvateľov.


Ide predovšetkým o zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov. Túto tému v utorok predstavili premiérovi SR Eduardovi Hegerovi na Strategickej rade k Plánu obnovy a odolnosti SR na Úrade vlády SR. Minister životného prostredia Ján Budaj sa zúčastnil stretnutia prostredníctvom videohovoru vzhľadom na prebiehajúcu misiu MŽP na Expo Dubaj.

Rezort životného prostredia pripravuje podmienky poskytovania dotácií na obnovu 30-tisíc rodinných domov. V pláne obnovy je na tento účel vyčlenených 528 miliónov eur. Projekt obnovy rodinných domov zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).„Pôjde o dôležitý míľnik, ktorý pomôže Slovensku vo výraznejšom napredovaní zelenej transformácie. Predbežné podmienky výzvy odobrila aj Európska komisia a Národná implementačná a koordinačná autorita,“ dodal štátny tajomník MŽP Michal Kiča. Spustený je už webový portál www.obnovdom.sk, kde žiadatelia nájdu na jednom mieste všetky užitočné informácie, ako získať dotáciu na obnovu rodinného domu. SAŽP tiež pripravuje informačnú kampaň pre občanov o podmienkach získania dotácií na renováciu domov, ktorá bude prebiehať po celom Slovensku – tzv. roadshow.

Dôležitou súčasťou obnovy budov bude aj reforma nakladania so stavebným odpadom. MŽP chce zabezpečiť, aby bolo aspoň percent stavebného a demolačného odpadu zo stavieb opätovne využitých alebo zaslaných na recykláciu. Reformu chce ministerstvo uskutočniť v druhej polovici tohto roka. Strategická rada tiež prerokovala plány MŽP na dekarbonizáciu priemyslu a projekt Fit for 55. Strategická rada k Plánu obnovy a odolnosti SR konštatovala dobrú pripravenosť rezortu MŽP na dosiahnutie cieľa Plánu obnovy a odolnosti SR.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2020
Silná kohézna politika v budúcom rozpočte EÚ 2021-2027 a pláne obnovy EÚ
Partneri Kohéznej aliancie upozornili členské štáty, že v dosiahnutom kompromise týkajúceho sa rozpočtu EÚ na roky 2021-2027 a pláne obnovy sa musia zachovať investície do miest a regiónov.
viac
31.12.2020
Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí vodozádržné opatrenia
Bratislavské Staré Mesto plánuje na Jakubovom námestí projekt vodozádržných opatrení. Riešiť má zachytávanie dažďovej vody a jej využitie na permanentnú, celoročnú závlahu stromov, kríkov a trávnatých plôch v parkovej časti námestia, ale tiež zníženie prietoku poddimenzovanej kanalizácie.
viac
05.02.2021
MIRRI plánuje do apríla vyhlásiť tri eurofondové výzvy na regionálny rozvoj
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR plánuje do apríla tohto roku vyhlásiť tri eurofondové výzvy. Uviedol to Andrej Ďuríček z odboru komunikácie rezortu v reakcii na apel Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) čerpať európske peniaze z IROP.
viac
10.08.2021
Správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení
Zverejnená správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení, ktoré zmierna dôsledky klimatickej zmeny. Slovenský envirorezort v tejto súvislosti pripravuje Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy (NAP).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %