Ilustračná snímka.
V tomto roku sa otvára pre aktívnych mladých ľudí zo Záhoria a myjavských kopaníc vo veku od 15 do 21 rokov neformálny vzdelávací program POĎNATO:LAB. Účastníkom prinesie praktické workshopy a prepojí ich s profesionálmi.
„Pod mottom 'mysli globálne, konaj lokálne' sa program sústreďuje na znižovanie ekologickej stopy jednotlivcov a základy projektovej stratégie,” vysvetľuje koordinátorka projektu Tereza Mitro Stachová.
Séria workshopov a diskusií od januára do mája 2021 bude riešiť témy udržateľnosti, ekologickej stopy módneho a potravinového priemyslu, odpadovej politiky. Takisto aj organizáciu času, projektovú stratégiu, psychohygienu či férové vedenie skupiny. Hosťami budú ľudia z environmentálnych, dobrovoľníckych a komunitných organizácií, ale aj podnikatelia a umelci. „Najviac sa teším na workshop Ako premeniť svoj nápad na realizovateľný projekt. Rád by som niečo vytvoril, mám motiváciu, ale som celkom lenivý. Aj preto som sa prihlásil,” uviedol 18-ročný Tomáš z Malaciek.
„Módny priemysel je jedným z piatich najšpinavších priemyslov na svete. Naše oblečenie, ktoré je vyrábané rýchlo a lacno, je z dlhodobého hľadiska neudržateľné, či už sa to týka zneužívania lacnej pracovnej sily v krajinách tretieho sveta, prečerpávania prírodných zdrojov alebo narastajúceho množstva textilného odpadu,” tvrdí Martina Mareková, ktorá je koordinátorkou hnutia Fashion Revolution pre Slovensko.
Odborným garantom projektu je Inštitút cirkulárnej ekonomiky. „Cieľom je priniesť konkrétne lokálne príklady, na ktorých sa nastupujúca generácia dozvie o spôsobe života, ktorý je zodpovedný k životnému prostrediu,” vysvetľuje členka inštitútu Petra Csefalvayová.
Účastníci projektu budú zároveň aktívne pracovať na znižovaní svojej ekologickej stopy, pomáhať ako dobrovoľníci a z programu odídu s plánom vlastného projektu. Účasť v programe je bezplatná.