Sobota 16.01.2021
Dnes má meniny 
Kristína
°C
02.05.2016 04:29

Milan Laurenčík sa vzdal funkcie starostu obce Terchová


Milan Laurenčík zložil v marci tohto roku poslanecký sľub do NR SR.


Poslanec Národnej rady SR za SaS Milan Laurenčík sa k 1. máju vzdal funkcie starostu obce Terchová.


Tento krok avizoval už po marcových parlamentných voľbách. Obec na severnom Považí tak čakajú doplňujúce voľby, ktorých termín určí predseda NR SR.    

"Po predložení záverečného účtu obce Terchová za rok 2015 som sa mandátu starostu vzdal na zasadnutí obecného zastupiteľstva. Podľa SaS je neprípustné, aby jeden človek vykonával súčasne dve funkcie hradené z verejných zdrojov na plný pracovný úväzok. Nepodporujeme takzvané sedenie na dvoch stoličkách a ja sa s tým plne stotožňujem," uviedol vo vyhlásení Laurenčík s tým, že zásadu "jeden mandát stačí" rešpektuje napriek tomu, že zákon umožňuje súbežné vykonávanie oboch funkcií.      

"Viedol som obec podľa svojho najlepšieho vedomia, avšak funkcia poslanca NR SR je poverenie od voličov z celého Slovenska. Beriem to ako výzvu, ako vysvedčenie za roky, keď som už poslancom bol. Som presvedčený, že takto budem užitočnejší aj pre Terchovú," povedal poslanec.      

K jeho prvým legislatívnym iniciatívam v parlamente preto patrí návrh ústavného zákona s cieľom zamedziť kumulácii exekutívnych funkcií v samospráve, ako aj štatutárnych funkcií vo verejnoprávnych inštitúciách s mandátom poslanca NR SR. "Uvedená kumulácia funkcií otvára možnosť získavania neodôvodnených výhod pre riadený subjekt a takýto stav stavia týchto poslancov do permanentného konfliktu záujmov pri rôznych hlasovaniach," dodal Laurenčík.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.04.2016
Užitočné rady a informácie - právna poradňa
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
13.12.2016
Zastupovanie starostu neznamená zánik poslaneckého mandátu
Užitočné rady a informácie - právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová zo Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
21.12.2016
Trstená si bude nového primátora voliť 8. apríla, voľby budú aj inde
Trstená si bude nového primátora voliť v sobotu 8. apríla 2017. Spolu s ňou bude starostov a miestnych poslancov vyberať ďalších vyše 20 obcí.
viac
17.10.2019
Doplňujúce voľby starostov a poslancov sa 4. apríla 2020 budú týkať 14 obcí
Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia v sobotu 4. apríla 2020. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS), ktoré je zverejnené na portáli právnych predpisov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.05 %