Objekt bývalej vojenskej správy. Snímka zdroj: (IK).
Považskej Bystrici sa po niekoľkých rokoch podarilo na tretí pokus predať budovu bývalej vojenskej správy v centre mesta. Vo verejnej obchodnej súťaži ju predala za 281 000 eur spoločnosti, ktorá je zároveň vlastníkom Kúpeľov Nimnica.
Ako informovala hovorkyňa Považskej Bystrice Iveta Kováčiková, budova bývalej vojenskej správy bola už dlhé roky opustená a radnica v nej pôvodne plánovala vytvoriť priestor pre rôzne organizácie pôsobiace v meste. Zo zámeru napokon zišlo, dôvodom boli vysoké náklady na rekonštrukciu budovy a napokon aj nezáujem väčšiny organizácií presťahovať sa do budovy. Mesto sa ju preto rozhodlo predať.
„Prvá verejná obchodná súťaž na budovu bývalej vojenskej správy bola vyhlásená v roku 2015. Vtedy znalecký posudok hovoril o sume 728 000 eur. V roku 2016 bola druhá verejná obchodná súťaž, do ktorej sa nikto nezapojil. V tomto roku mesto súťaž opäť zopakovalo, jediným hodnotiacim kritériom bola najvyššia ponúkaná kúpna cena. Znalecký posudok z marca 2017 uvádzal sumu viac ako 560 000 eur,” doplnila Kováčiková.
Po rokoch sa teda podľa nej podarilo predať jedného z najväčších "strašiakov" v meste, výherca ponúkol 281 000 eur, druhá najvyššia ponuka bola o 80 000 eur nižšia. Mesto si vedelo podľa hovorkyne predstaviť za budovu aj väčšiu sumu, keďže ide o budovu v jeho centre. Zároveň však budova už niekoľko rokov chátra a bude tam potrebná rozsiahla rekonštrukcia.
„Prvú súťaž v roku 2015 mesto zrušilo, keďže o budovu prejavilo záujem Ministerstvo spravodlivosti SR. Minister financií vyčlenil na jej kúpu 500 000 eur. Predaj sa napokon nezrealizoval a dnes už ministerstvo o kúpu budovy záujem nemá,” pripomenula hovorkyňa.
Podľa vedúcej odboru územného plánovania považskobystrickej radnice Daniely Šešovej spôsob následného využívania budovy určuje územný plán mesta najmä na nekomerčné využitie. Ten v budove povoľuje administratívne a správne priestory, služobný byt, ale aj obchodné zariadenia a zariadenia verejného stravovania, prípadne menšie ubytovacie zariadenie, ktoré však podlieha zmene územného plánu.
„Problémom pri tejto budove môže byť nedostatok parkovacích miest. Parkovanie a odstavovanie vozidiel zamestnancov a užívateľov tohto občianskeho vybavenia musí byť prednostne riešené na pozemkoch príslušných objektov alebo ich areálov,” zdôraznila Šešová s tým, že je možná aj dohoda o prenájme parkovacích miest s vlastníkom susedných pozemkov.