Pondelok 06.07.2020
Dnes má meniny 
Patrik, Patrícia
°C
22.02.2020 08:00

Mestské múzeum zoznámi návštevníkov s prácou včelára


Ilustračná snímka: (int.).


Mestské múzeum v Zlatých Moravciach pripravuje pre svojich návštevníkov Deň medu. Včelár Jaroslav Zhorela na ňom 2. marca zasvätí verejnosť do tajov získavania medu, hovoriť sa bude aj o jeho liečivých účinkoch.


Súčasťou podujatia bude názorná ukážka získavania medu s použitím tradičných včelárskych nástrojov. „Nebude chýbať ani sladká ochutnávka. Med je jedným z prvých sladidiel, ktoré človek spoznal a začal využívať vo svojej strave. Neskôr spozoroval aj jeho blahodarné pôsobenie na svoj organizmus. Pre jeho antibakteriálne a protizápalové účinky mnohí po ňom siahajú najmä v zimnom období,“ uviedla PR manažérka múzea Ľubica Packová-Zahradárová.       

Ako pripomenula, med má všestranné využitie nielen v lekárstve, ale i v kuchyni a kozmetike. „Vzniká z nektáru zozbieraného z rastlín alebo takzvanej medovice. Pomocou výlučkov hltanových žliaz ho pretvárajú včely na tekutinu, ktorú uskladňujú v plástoch. V teple, ktoré včelstvo vytvára, sa mení na hutný a mikrobiálne stály med,“ vysvetlila Packová-Zahradárová.       

Návštevníci múzea sa počas Dňa medu okrem zaujímavých informácií dozvedia viac aj o práci včelára. „Ten musí vybrať plásty medu z úľov, odviečkovať ich a vložiť do medometu. Ten pomocou odstredivej sily med vytlačí na steny a dno, odkiaľ vyteká do pripravených nádob,“ dodala Packová-Zahradárová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.11.2018
Múzeum sa zmení na dedinskú izbu, v ktorej sa bude párať perie
Priestory Mestského múzea v Zlatých Moravciach sa vo štvrtok 22. novembra o 15. hodine premenia na tradičnú dedinskú izbu. Členky občianskeho združenia Babička v nej návštevníkom ukážu, ako sa kedysi páralo perie.
viac
16.03.2019
Mestské múzeum predstaví krásu slovenských národných parkov
Krásu prírody národných parkov, jaskýň, vzácnych chránených rastlín a živočíchov predstaví výstava Národné parky, Biodiverzita Slovenska. Sprístupnená bude v Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach, ktoré je pobočkou Ponitrianskeho múzea.
viac
10.05.2019
Mestské múzeum predstaví časť histórie vloženú do sklených fliaš
Špecifický pohľad na časť histórie z banského prostredia, remesiel, vinárstva či sakrálnej tematiky vloženej do sklenených fliaš ponúkne výstava Fľaše trpezlivosti. Sprístupnená bude v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach od 17. mája do 28. júna.
viac
18.05.2020
Mestské múzeum predstavuje jaskyne ukrývajúce sa v pohorí Tribeč
Unikátne prírodné útvary ukrývajúce sa v hĺbke jaskýň predstavuje výstava Jaskyne v našom regióne. Sprístupnená je v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach, návštevníci si ju môžu pozrieť do 20. novembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %