Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
22.02.2020 08:00

Mestské múzeum zoznámi návštevníkov s prácou včelára


Ilustračná snímka: (int.).


Mestské múzeum v Zlatých Moravciach pripravuje pre svojich návštevníkov Deň medu. Včelár Jaroslav Zhorela na ňom 2. marca zasvätí verejnosť do tajov získavania medu, hovoriť sa bude aj o jeho liečivých účinkoch.


Súčasťou podujatia bude názorná ukážka získavania medu s použitím tradičných včelárskych nástrojov. „Nebude chýbať ani sladká ochutnávka. Med je jedným z prvých sladidiel, ktoré človek spoznal a začal využívať vo svojej strave. Neskôr spozoroval aj jeho blahodarné pôsobenie na svoj organizmus. Pre jeho antibakteriálne a protizápalové účinky mnohí po ňom siahajú najmä v zimnom období,“ uviedla PR manažérka múzea Ľubica Packová-Zahradárová.       

Ako pripomenula, med má všestranné využitie nielen v lekárstve, ale i v kuchyni a kozmetike. „Vzniká z nektáru zozbieraného z rastlín alebo takzvanej medovice. Pomocou výlučkov hltanových žliaz ho pretvárajú včely na tekutinu, ktorú uskladňujú v plástoch. V teple, ktoré včelstvo vytvára, sa mení na hutný a mikrobiálne stály med,“ vysvetlila Packová-Zahradárová.       

Návštevníci múzea sa počas Dňa medu okrem zaujímavých informácií dozvedia viac aj o práci včelára. „Ten musí vybrať plásty medu z úľov, odviečkovať ich a vložiť do medometu. Ten pomocou odstredivej sily med vytlačí na steny a dno, odkiaľ vyteká do pripravených nádob,“ dodala Packová-Zahradárová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.08.2016
Počas medového dňa budú včelári súťažiť o najlepší med na Ondave
Medový deň spojený s prezentáciou ľudových remesiel ponúkne v Sedliskách v okrese Vranov nad Topľou návštevníkom možnosť ochutnať takmer 20 vzoriek medu z oblasti rieky Ondava.
viac
09.06.2018
Na nádvorí Migazziovského kaštieľa sa bude ryžovať zlato
Na nádvorí Migazziovského kaštieľa si budú môcť nabrať piesok privezený z potoka Zlatňanka, preosiať ho cez sito do ryžovacej panvice, následne ňou krúžiť, kým sa neodplaví nežiaduci materiál a neobjavia sa na dne očakávané zlatinky.
viac
25.11.2018
Ponitrianske múzeum pripravuje výstavy i ukážky ľudových zvykov
Ponitrianske múzeum pripravuje na december viacero podujatí zameraných na prezentáciu výtvarného umenia i vianočných zvykov. Konať sa budú vo výstavných priestoroch v Nitre aj v pobočkách múzea v Zlatých Moravciach a Šali.
viac
11.06.2019
Mestské múzeum pripomenie tradície jánskych ohňov
Obyvatelia a návštevníci Zlatých Moraviec si pripomenú časť z tradícií našich predkov. Spoločne s folklórnym súborom Vrštek z Hostia sa prenesú do minulosti pálenia jánskych ohňov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %