Sobota 25.05.2024
Dnes má meniny 
Urban
°C
10.01.2020 04:10

Mesto vyplatilo poškodeným obyvateľom už takmer pol milióna eur


Ilustračná snímka (tasr)


Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 496.500 eur. TASR o tom informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.


Prvé úhrady pre obyvateľov dotknutých výbuchom plynu na Mukačevskej ulici začalo mesto vyplácať už 20. decembra 2019. Jednotlivé úhrady boli zrealizované na základe žiadostí od samotných obyvateľov z Mukačevskej ulice číslo 7 a 9.       

"Všetky finančné prostriedky z verejného účtu slúžia ako priama pomoc pre obyvateľov z Mukačevskej ulice dotknutých výbuchom plynu. Po ukončení verejnej zbierky, ktorá potrvá do 31. januára, ich mesto vyplatí do posledného centu obyvateľom z Mukačevskej ulice. Peniaze tohto účtu neboli ani nikdy nebudú použité na účely asanačných alebo záchranných prác," uviedol Tomek.       

Obyvatelia z Mukačevskej číslo 7 a 9, ktorí ešte nepodali žiadosť o jednorazový finančný príspevok na preklenutie zložitej životnej situácie, prípadne žiadosť o príspevok na bývanie, tak môžu podľa jeho slov naďalej urobiť. Potrebný formulár, ako aj podrobné informácie nájdu na webstránke mesta.       

"Pretože sú príspevky pre ľudí z Mukačevskej ulice vyplácané priebežne, vyzbieraná suma na oficiálnom účte mesta Prešov sa mení aj v závislosti od týchto výdavkov," vysvetlil Tomek.       Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici číslo 7 na prešovskom sídlisku v piatok 6. decembra neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je nezvestná. Bytovku búrali od pondelka 16. decembra do stredy 18. decembra. Krízový štáb rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú.       

Stroj, ktorý asanoval bytový dom, odviezli v piatok do Česka. Spoločnosť, ktorá zabezpečovala hlavnú časť asanácie bytového domu, vyčíslila náklady súvisiace s prevozom špeciálneho stroja z Česka do Prešova a späť na 166.000 eur s DPH.       

Spodná časť bytového domu číslo 7 bude podľa Tomeka kompletne asanovaná až do úrovne terénu. Jedno podlažie bolo ponechané len dočasne s cieľom vykonania potrebných úkonov zo strany polície, hasičov a príslušných znalcov.      

Presný termín ukončenia záchranných prác s cieľom odstraňovania následkov mimoriadnej udalosti zatiaľ nie je podľa jeho slov možné určiť. "Bližšie informácie budeme poznať po najbližšom zasadnutí krízového štábu, ktoré je naplánované počas budúceho týždňa," dodal Tomek.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.09.2016
V Považskej Bystrici pribudne 86 nájomných bytov vyššej a strednej kategórie
V Považskej Bystrici sa po niekoľkoročnej stagnácii opäť rozbieha výstavba nájomných bytov. Po bytovom dome na sídlisku SNP pri športovej hale začali s výstavbou bytových domov ďalšie dve súkromné spoločnosti.
viac
13.01.2020
Suma 1,1 milióna eur za záchranné práce je podľa radnice predbežná
Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici v Prešove je podľa radnice iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných prác.
viac
28.07.2020
Prešov po štvrtý raz ocení najkrajšie predzáhradky a balkóny
Mesto Prešov vyhlásilo štvrtý ročník súťaže o najkrajšiu predzáhradku a najkrajší balkón roka 2020. Súťaží sa aj o najkrajšie okolie vchodu do bytového domu.
viac
13.02.2024
Vrecia na kuchynský odpad dostanú od mesta aj obyvatelia bytových domov
Mesto Revúca začalo v uplynulom období s distribúciou vriec na kuchynské odpady, vrecia okrem obyvateľov rodinných domov prvýkrát dostanú aj ľudia žijúci v bytoch. Verejnosť tiež dostane návod s informáciami o tom, ako s odpadom nakladať. Na sociálnej sieti o tom informovala samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %