Utorok 26.09.2023
Dnes má meniny 
Edita
°C
14.03.2023 07:45

Mesto stále nemá rozpočet, v provizóriu je tak najdlhšie od roku 2011


Košice.


Mesto Košice stále nemá schválený rozpočet na tento rok. V provizóriu je tak najdlhšie od roku 2011.


Návrh tohtoročného rozpočtu nie je ani v programe utorkového (14. 3.) zasadnutia mestského zastupiteľstva (MsZ), zaradený je len bod s názvom "Informácia o pripravovanom návrhu programového rozpočtu mesta Košice na roky 2023 – 2025". Vyplýva to z informácií zverejnených na webovej stránke mesta.

Ako sa uvádza v materiáloch k tomuto bodu rokovania, finančná komisia zasadala k pripravovanému návrhu rozpočtu sedemkrát. "Cieľom zasadnutí bolo hľadať riešenia veľmi nepriaznivej finančnej situácie mesta, možnosti získania ďalších príjmov a stanovenia priorít pri jednotlivých aktivitách rozpočtu," dodáva s tým, že výsledkom bol celkový schodok vo výške takmer 18,6 milióna eur. Rozpočet samosprávy však musí byť vyrovnaný alebo prebytkový.

Magistrát uviedol, že primátor Jaroslav Polaček predložil poslancom návrh rozpočtu na tento rok začiatkom vlaňajšieho decembra. Avizoval, že ak nájdu zhodu na jeho finálnej podobe, je pripravený v najbližšom možnom termíne zvolať aj mimoriadne MsZ.

Mesto v uvedených materiáloch pripomína, že počas provizória nemôže poskytovať dotácie na verejnoprospešné služby zo svojho rozpočtu. "Vzhľadom na to, že zároveň platí, že všetky finančné záväzky schválené legislatívou (napríklad zvýšenie miezd), respektíve vyplývajúce zo zmluvných vzťahov sa musia dodržiavať, krytie týchto záväzkov automaticky znamená obmedzenie výdavkov v iných aktivitách tak, aby bol dodržaný základný princíp stanoveného celkového limitu provizória a 1/12 na daný mesiac," vysvetľuje s tým, že je nevyhnutné predložiť vyrovnaný rozpočet so stanovením priorít tak, aby zodpovedali finančným možnostiam mesta.

Košice sú od komunálnych volieb v novembri 2010 v provizóriu deviatykrát. Najdlhšie tak bolo v roku 2011, a to po tom, ako Františka Knapíka vystriedal vo funkcii primátora Richard Raši. Poslanci vtedy rozpočet schválili 19. apríla. Mesto odvtedy nebolo v provizóriu len v rokoch 2016, 2017, 2018 a 2022.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.12.2018
Poslanci neschválili rozpočet, mestu hrozí provizórium
Liptovskomikulášskej mestskej samospráve hrozí od nového roka rozpočtové provizórium. Mestskí poslanci totiž vo štvrtok (20. 12.) na svojom poslednom tohtoročnom riadnom zasadnutí nepodporili pripravený návrh rozpočtu na budúci rok. Primátor Ján Blcháč avizoval, že sa ešte pokúsi dodatočne zvolať r
viac
27.12.2022
Mesto vstúpi do roku 2023 v rozpočtovom provizóriu
Mesto Lučenec bude od januára hospodáriť v rozpočtovom provizóriu. Uviedol to hovorca mesta Andrej Barančok s tým, že prípravu budúcoročného rozpočtu negatívne ovplyvnilo hneď niekoľko faktorov.
viac
03.01.2023
Senica vstúpi do roku 2023 v rozpočtovom provizóriu
Mesto Senica vstúpi do roku 2023 v rozpočtovom provizóriu. Potvrdil to primátor mesta Martin Džačovský.
viac
28.04.2023
Mesto bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom takmer 300 miliónov eur
Mesto Košice bude v tomto roku hospodáriť s rozpočtom vo výške takmer 300 miliónov eur. Na svojom štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí to schválilo mestské zastupiteľstvo (MsZ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %