Nedeľa 19.05.2024
Dnes má meniny 
Gertrúda
°C
06.05.2016 12:00

Mesto Prievidza chce zrealizovať projekt na zhodnocovanie BRO za 2,6 milióna eur


Ilustračná snímka zdroj: www.frycovice


Prievidzská radnica pripravuje projekt na zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO). Investíciu za asi 2,6 milióna eur má záujem financovať z Operačného programu Kvalita životného prostredia.


Informáciu o príprave projektu, ako i žiadosti o nenávratný finančný príspevok, (NFP) vzali na vedomie na svojom rokovaní koncom apríla prievidzskí mestskí poslanci.       

"Projekt má názov Zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu v Prievidzi, pričom predpokladáme, že jeho celkové náklady môžu byť až 2 631 500 eur. NFP by mal predstavovať 2 499 925 eur, pokiaľ by bol projekt úspešný a podporený v takejto výške, tak spolufinancovanie mesta by bolo na úrovni 131 575 eur," informoval na rokovaní vedúci referátu pre projekty a investície Mestského úradu v Prievidzi Ivan Benca.       

Priblížil, že realizáciou tohto projektu mesto získa dve zberové vozidlá na zber biologicky rozložiteľného odpadu, jedno na verejnú zeleň, jedno na zberné nádoby, ďalej zberné nádoby a kontajnery, koncové zariadenie na zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu, zariadenia na prípravu BRO a následné spracovanie ako drvič, preosievač, prevzdušňovač, štiepkovač a nakladač. "Prevádzkové náklady na zber a prepravu nebudú vyššie ako súčasné na zber a prepravu komunálneho odpadu. V prípade oddeleného zberu biologicky rozložiteľného odpadu v individuálnej bytovej výstavbe sa predpokladá zníženie periodicity zberu komunálneho odpadu, takže náklady zostanú zachované. Priame prevádzkové náklady kompostovania sa predpokladajú vo výške asi 20 eur za tonu, čo je výrazne menej, ako keď bol odpad zneškodňovaný na skládke. To bolo 28 eur za tonu odpadu plus daň z pridanej hodnoty a poplatok podľa zákona vo výške 4,98 eura za tonu," skonštatoval.       

Prostriedky chce radnica žiadať z výzvy zameranej na triedený zber komunálnych odpadov a zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu. Samospráva projektom podľa Bencu reaguje na novelizáciu zákona o odpadoch. Tá okrem iného nariaďuje samosprávam spustenie triedeného zberu biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov s účinnosťou od 1. januára 2017.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2016
V Humennom chcú zriadiť centrum pre spracovanie biologického odpadu
Mesto Humenné má v pláne zriadiť centrum pre zhodnocovanie a spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO).
viac
26.08.2016
Na projekt na zhodnocovanie odpadu žiada Prievidza financie v nižšej sume
Nákup technológie a vybavenia pre spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) je súčasťou projektu, ktorý pripravila samospráva Prievidze a chce ho financovať z fondov Európskej únie.
viac
20.02.2021
Trnava chce vybudovať novú kompostáreň na kuchynský bioodpad
V poradí svoju druhú kompostáreň chce mesto Trnava vybudovať v areáli mestskej skládky na Zavarskej ceste.
viac
06.12.2021
Za pol roka vytriedili obyvatelia takmer 20 ton kuchynského odpadu
Za pol roka vytriedili obyvatelia podtatranského mestečka Spišská Belá takmer 20 ton biologicky rozložiteľného odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %