Pondelok 27.06.2022
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
20.05.2022 04:15

Mesto Prešov odovzdalo do užívania prvé mestské nájomné byty na Bajkalskej ulici


Snímka zdroj: (Mesto Prešov).


Do mestských nájomných bytov na Bajkalskej ulici v Prešove sa začínajú sťahovať prví obyvatelia, ktorí splnili všetky podmienky uvedené v aktualizovanom všeobecne záväznom nariadení.


Mesto tento rok odkúpilo do svojho vlastníctva 36 novopostavených bytov na Bajkalskej ulici. Všetky by mali byť podľa radnice obsadené do polovice júna. K dispozícii je aj 36 nových parkovacích miest.

"V roku 2018 sme odovzdali 68 nájomných bytov na Ulici Antona Prídavku a teraz postupne obsadzujeme 36 nájomných bytov na Bajkalskej ulici. Okrem toho sú na tejto ulici ďalšie dve nové bytovky, v ktorých je 24 bytov, ktoré plánujeme odkúpiť a odovzdať do konca roka 2022, v prípade schválenia úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB)," uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Byty stavala súkromná firma a mesto ich následne odkúpilo. "Pôvodne sme tiež chceli, že si vyberieme dodávateľov a budeme to robiť takýmto spôsobom. Len vidíte, ako sa komplikujú stavby, ceny materiálov idú hore. Bezpečnejšie z pohľadu zákona o verejnom obstarávaní je, keď kúpite niečo, čo už vidíte, že je to postavené," vysvetlila primátorka.

Mesto odkúpilo byty na Bajkalskej ulici v celkovej hodnote 2 696 600 eur. Z toho 257 990 eur zaplatilo z vlastných zdrojov a 1 526 540 eur prostredníctvom úveru zo ŠFRB. Ďalších 912 070 eur z celkovej sumy tvorí dotácia z Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Nájom pri jednoizbovom byte začína približne od 170 eur, pri dvojizbovom byte približne od 240 eur.

"Žiadosť sme dávali 4. mája a pred dvoma dňami nám volala pani z Mestského úradu, že máme byt pridelený. Hypotéku som si nemohla dovoliť, je to pre mňa určite prijateľnejšie," povedala obyvateľka bytu na Bajkalskej ulici Jana Mičáková.

Jarmila Pigová býva spolu s manželom v podnájme 13 rokov. "Žiadosť o byt som mala 15 rokov. Som šťastná, že som sa dožila dôchodku a že som aj dostala nové bývanie. Platiť nájom budem zvládať, ešte mi aj ostane," uviedla.

Spolu s ostatnými lokalitami, vrátane nových bytov na Bajkalskej ulici, má tak mesto Prešov v súčasnosti vo vlastníctve  524 nájomných bytov.

Obyvatelia mesta Prešov, ktorí majú záujem o bývanie v mestských nájomných bytoch, môžu naďalej podávať žiadosti o ich pridelenie. Bližšie informácie sú zverejnené na webstránke mesta Prešov www.presov.sk.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.01.2018
V meste odovzdali 33 nájomných bytových jednotiek, pribudnú ďalšie
V posledných troch rokoch pribudlo v meste 88 bytových jednotiek.
viac
02.11.2019
Mesto odovzdalo 18 nových nájomných bytov v bytovke na Weilburskej ul
Kežmarská radnica vo štvrtok odovzdala 18 nových nájomných bytov na Weilburskej 2. a 4. Kľúče od bytových jednotiek prevažne rodinám s deťmi a občanom v zlej bytovej situácii odovzdal primátor Ján Ferenčák.
viac
03.02.2020
V Holíči pribudlo 33 nájomných bytových jednotiek na Hollého ulici
Nový nájomný bytový dom, ktorý odovzdali v Holíči na Hollého ulici v pondelok do užívania, tvorí 33 bytových jednotiek. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.
viac
22.02.2022
Nové mestské nájomné byty na Sídlisku III už čoskoro privítajú prvých obyvateľov
Mesto Prešov odkúpilo 36 novopostavených bytov na Bajkalskej ulici, ktoré budú slúžiť ako mestské nájomné byty. Prví záujemcovia, ktorí budú spĺňať podmienky zadefinované vo všeobecne záväznom nariadení mesta, by sa do nich mohli nasťahovať už koncom jari.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %