Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
09.01.2023 09:30

Mesto odovzdá zdarma 1000 záhradných kompostérov pre rodinné domy


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Martin odovzdá zdarma 1000 záhradných kompostérov pre rodinné domy. Podľa hovorkyne mesta Zuzany Kalmanovej ich zakúpili vďaka podpore z Environmentálneho fondu v oblasti rozvoja odpadového a obehového hospodárstva.


Doplnila, že záujem môžu obyvatelia rodinných domov nahlásiť v pracovných dňoch na oddelení životného prostredia a komunálnych služieb Mestského úradu v Martine. "Na e-mailovú adresu martin.magursky@martin.sk alebo telefonicky na čísle 0917739834. Kompostéry záujemcom odovzdajú po podpise Zmluvy o odovzdaní a prevzatí. Súčasťou dodávky je návod na montáž a obsluhu kompostéra a správne kompostovanie. Vzhľadom na obmedzené množstvo kompostérov ich pridelia záujemcom v poradí, v akom prejavia záujem," uviedla Kalmanová.

Primátor Martina Ján Danko pripomenul, že priemerný Slovák ročne vyprodukuje okolo 450 kilogramov odpadu. "Približne tretinu tvoria zvyšky stravy, potraviny a iný biologický odpad. Ten práve obyvatelia rodinných domov vedia ešte zužitkovať po skompostovaní ako kvalitné prírodné hnojivo, a tým tiež prispejú k zníženiu celkového množstva vyhodeného odpadu. Verím, že o túto formu triedenia odpadu bude záujem a obyvatelia aj takto prispejú ku krajšiemu, zelenšiemu a udržateľnejšiemu Martinu," dodal.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.01.2019
Mesto rozdá obyvateľom viac ako 2000 kompostérov
Zlatomoravská radnica začala rozdávať obyvateľom rodinných domov viac ako dve tisícky kompostérov. Pre každú domácnosť, bez ohľadu na počet jej členov, je určený jeden.
viac
14.08.2020
Zber bioodpadu by mali hornonitrianske samosprávy zvládnuť na zhruba 50 percent
Novú povinnosť v podobe zberu kuchynského bioodpadu by mali od začiatku budúceho roka zvládnuť hornonitrianske samosprávy na menej ako 50 percent.
viac
13.01.2021
O projekt Zelenej obnovy rodinných domov je záujem
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia žiadajú verejnosť, aby vyčkala na oficiálny začiatok výzvy. Prihlasovať sa skôr, než je zverejnená výzva, nie je potrebné.
viac
12.01.2022
Informácie k obnove rodinných domov môžu nájsť záujemcovia na novom webe
Záujemcovia o obnovu rodinných domov z plánu obnovy postupne nájdu všetky potrebné informácie na novom webe www.obnovdom.sk.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %