Utorok 28.01.2020
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
04.07.2016 02:06

Mesto Nováky založilo príspevkovú organizáciu


Snímka zdroj: (uzemneplany.sk).


Správu hnuteľného a nehnuteľného majetku mesta, správu a údržbu komunikácií, verejnej zelene, cintorínov či ihrísk bude mať v Novákoch po novom na starosti Mestská správa majetku (MSM) Nováky.


Založenie príspevkovej organizácie mesta (p. o. m.) odobrili schválením jej zriaďovacej listiny novácki mestskí poslanci na svojom rokovaní 27. júna.       

"Mesto založením predmetnej organizácie vlastne reaguje na podnet poslancov mestského zastupiteľstva. Jeho hlavným dôvodom sú finančné prostriedky a dohľad nad cenotvorbou pri jednotlivých aktivitách vyplývajúcich z jej vymedzenia predmetu činností," zdôvodnil prednosta Mestského úradu (MsÚ) v Novákoch Milan Oršula. Nováky chcú podľa jeho ďalších slov opäť získať kontrolu pri správe a údržbe majetku mesta, ktorú stratilo pri rozpredaji bytového družstva v 90. rokoch. "Zmluvy, ktoré v tom období boli zo strany vedenia mesta podpísané na dodávku služieb a tovarov so súkromnými spoločnosťami, v súčasnosti zabraňujú mestu vykonávať obchodnú súťaž a to je dnes tŕňom v oku ako poslancom mesta, tak aj jeho vedeniu," ozrejmil.       

Do predmetu hlavnej činnosti príspevkovej organizácie, ktorá začne fungovať v októbri tohto roka, bude patriť správa, nájom a podnájom majetku mesta, ďalej správa a údržba miestnych komunikácií, chodníkov a ostatných verejných priestranstiev, udržiavanie a čistenie dažďových vpustí, správa a údržba autobusových prístreškov. Zároveň bude vykonávať údržbu verejnej zelene mesta a v areáloch škôl, správu a údržbu cintorínov a domov smútku, detských ihrísk, pieskovísk a lavičiek, verejných WC, fontán a iných verejných zariadení, tepelného hospodárstva mesta, verejného osvetlenia a mestského rozhlasu. Realizovať bude aj iné verejnoprospešné služby pre zriaďovateľa a rozpočtové organizácie zriadené mestom Nováky nad rámec rozpočtu na základe objednávok.      

Príspevková organizácia nebude podľa Oršulu hneď od začiatku svojej činnosti schopná zabezpečovať všetky činnosti pre seba a bude počítať aj s dodávkou predmetných aktivít z externého prostredia. "Tým však samospráva vytvorí priestor na zdravú a transparentnú súťaž na dodávku tovarov a služieb v meste," skonštatoval.       

Riaditeľa p. o. m. budú schvaľovať poslanci na základe návrhu primátora alebo nich samotných. "Ostatní zamestnanci budú sčasti delimitovaní z oddelenia vnútornej správy. O prijímaní ďalších zamestnancov pre túto organizáciu bude rozhodovať už jej riaditeľ podľa potrieb organizácie a jej finančných limitov," dodal Oršula.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.09.2016
Mesto Nováky hospodárilo v prvom polroku s prebytkom viac ako 450 000 eur
Mesto Nováky hospodárilo ku koncu prvého polroka tohto roka s prebytkom vo výške 450 491 eur. Vyplýva to z Vyhodnotenia hospodárenia mesta za prvý polrok tohto roka, ktoré na svojom pondelňajšom rokovaní schválili novácki mestskí poslanci.
viac
02.11.2016
Mestá v Nitrianskom kraji poplatok za rozvoj nezavádzajú
Zákon o miestnom poplatku za rozvoj nenašiel v Nitrianskom kraji priaznivcov. Poplatok za rozvoj sa jednotlivé mestá rozhodli nezavádzať. Krajské mesto Nitra podľa vyjadrenia z odboru daní a poplatkov momentálne neplánuje zavedenie poplatku za rozvoj.
viac
23.11.2016
Mesto Humenné žiada SČK o vrátenie dotácie vo výške 10 000 eur
Humenné žiada Slovenský červený kríž (SČK), územný spolok Humenné o vrátenie dotácie za rok 2015 vo výške 10 000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci na svojom 12. zasadnutí.
viac
24.04.2017
Mesto Martin hospodárilo v roku 2016 s prebytkovým rozpočtom
Mesto Martin hospodárilo podľa záverečného účtu v roku 2016 s prebytkovým rozpočtom vo výške zhruba 4 milióny eur. Záverečný účet mesta Martin schválili na dnešnom (24. 4.) rokovaní poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Martine.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.50 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.67 %