Utorok 26.09.2023
Dnes má meniny 
Edita
°C
21.11.2022 11:40

Mesto na vianočnom osvetlení šetriť nebude, náklady sú minimálne


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Nitra nebude šetriť na tohtoročnom vianočnom osvetlení centra mesta ani jednotlivých mestských častí. Hovorca mesta Tomáš Holúbek odhadol náklady na vianočné osvetlenie počas celého jeho trvania maximálne na tisíc eur.


"Máme úsporné LED osvetlenie, takže náklady na vianočné osvetlenie sú aj vzhľadom na jeho rozsah minimálne. Nejde o sumu, ktorú by sme nevedeli pokryť z rozpočtu mesta," povedal.

Úsporné opatrenia sa však dotkli vianočnej výzdoby, ktorá zostane rovnaká ako v minulom roku. "Nenakupovali sme žiadne nové vianočné dekoratívne prvky. Mierne ušetríme aj na predvianočnom programe, najmä tým, že zapájame vo väčšej miere ako po minulé roky žiakov umeleckej školy," potvrdil hovorca.

Väčšiu úsporu energií, ako by mesto dosiahlo redukciou vianočného osvetlenia, si sľubuje od vypnutia vonkajšieho dekoratívneho osvetlenia dominánt mesta s výnimkou Nitrianskeho hradu a Dražovského kostolíka. "Ročná spotreba je približne 184 megawatthodín. Úspora za polovicu októbra predstavuje zhruba deväť megawatthodín, za celý november to bude 19 megawatthodín a za december 20,5 megawatthodín. Malo by ísť o značnú úsporu, keďže mesto ročne minie na verejné osvetlenie 470 000 eur," skonštatoval Holúbek.

Adventné trhy sa v Nitre začnú 25. novembra a potrvajú do 23. decembra. Predajcovia majú možnosť predĺžiť predaj až do 6. januára 2023, uviedol mestský úrad. Do vianočného mestečka bolo schválených 34 predajcov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.05.2016
LED osvetlenie Prešova je víťazom
Rekonštrukcia verejného osvetlenia v meste Prešov zvíťazila v súťaži projektov v oblasti zeleného verejného obstarávania - GPP Award 2016.
viac
01.08.2017
Verejné osvetlenie v Košiciach bude dočasne spravovať Dopravný podnik
Dopravný podnik mesta Košice, a. s. (DPMK) bude zabezpečovať od 1. augusta 2017 správu a údržbu verejného osvetlenia v Košiciach do skončenia verejnej súťaže na koncesiu na poskytovanie služieb verejného osvetlenia.
viac
29.07.2019
Nitra si pripomenie udelenie výsad slobodného kráľovského mesta
Mesto Nitra si pripomenie udelenie výsad slobodného kráľovského mesta historickým festivalom Kráľovská Nitra. Počas víkendu 31. augusta a 1. septembra sa Mestský park na Sihoti premení na veľké stredoveké predmestie s dobovými remeselníkmi, ukážkami stredovekej kuchyne, ale aj skutočnými rytiermi.
viac
01.06.2021
Nitra začne od júla so zberom kuchynského bioodpadu na sídliskách
V priebehu júna pribudnú v Nitre na kontajnerových stojiskách hnedé zberné nádoby s označením BRKO. Na sídliskách začne zber od júla, v rodinných domoch do konca roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %