Streda 30.11.2022
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
21.11.2022 11:40

Mesto na vianočnom osvetlení šetriť nebude, náklady sú minimálne


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Nitra nebude šetriť na tohtoročnom vianočnom osvetlení centra mesta ani jednotlivých mestských častí. Hovorca mesta Tomáš Holúbek odhadol náklady na vianočné osvetlenie počas celého jeho trvania maximálne na tisíc eur.


"Máme úsporné LED osvetlenie, takže náklady na vianočné osvetlenie sú aj vzhľadom na jeho rozsah minimálne. Nejde o sumu, ktorú by sme nevedeli pokryť z rozpočtu mesta," povedal.

Úsporné opatrenia sa však dotkli vianočnej výzdoby, ktorá zostane rovnaká ako v minulom roku. "Nenakupovali sme žiadne nové vianočné dekoratívne prvky. Mierne ušetríme aj na predvianočnom programe, najmä tým, že zapájame vo väčšej miere ako po minulé roky žiakov umeleckej školy," potvrdil hovorca.

Väčšiu úsporu energií, ako by mesto dosiahlo redukciou vianočného osvetlenia, si sľubuje od vypnutia vonkajšieho dekoratívneho osvetlenia dominánt mesta s výnimkou Nitrianskeho hradu a Dražovského kostolíka. "Ročná spotreba je približne 184 megawatthodín. Úspora za polovicu októbra predstavuje zhruba deväť megawatthodín, za celý november to bude 19 megawatthodín a za december 20,5 megawatthodín. Malo by ísť o značnú úsporu, keďže mesto ročne minie na verejné osvetlenie 470 000 eur," skonštatoval Holúbek.

Adventné trhy sa v Nitre začnú 25. novembra a potrvajú do 23. decembra. Predajcovia majú možnosť predĺžiť predaj až do 6. januára 2023, uviedol mestský úrad. Do vianočného mestečka bolo schválených 34 predajcov.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.05.2016
Stavby ohrozené zosuvom bane chce mesto ochrániť pomocou gabionov
Unikátny dolomitový lom ohrozuje domy a ďalšie stavby na Fabrickej ulici v Nitre.
viac
16.12.2016
Počas vianočných sviatkov zaparkujete v Poprade zadarmo
Parkovanie v centre Popradu bude viac ako tri týždne bez parkovacích poplatkov. Samospráva vychádza v ústrety návštevníkom centra mesta a od dnešného dňa ruší výber parkovacích poplatkov na mestských parkoviskách.
viac
19.07.2022
Nitra počas prázdnin opraví základné a materské školy za takmer 2 mil. eur
Mesto Nitra v tomto roku investuje do opráv školských budov a areálov škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, celkovo 1,786 milióna eur.
viac
19.10.2022
Mesto znižuje spotrebu verejného osvetlenia i vykurovaciu teplotu
Mesto Nové Zámky pokračuje v opatreniach na zníženie spotreby energií, ktorých ceny vzrástli oproti minulému roku viac ako sedemnásobne. Ak by radnica neprijala žiadne opatrenia, suma naplánovaná v mestskom rozpočte na celý rok by stačila len do leta, zhodnotila radnica.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %