Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
16.02.2024 02:55

Mesto Nitra začalo s výrubom inváznych drevín


Ilustračná snímka: B.P.O.


Mesto Nitra v týchto dňoch začalo s výrubom inváznych drevín na sídlisku Chrenová. Ako informovala radnica, z verejných priestranstiev je odstraňovaný predovšetkým javorovec jaseňolistý a pajaseň žliazkatý.


"Nie sú vhodné do nášho prostredia.  Vytláčajú pôvodné druhy z územia, ich šírenie je nekontrolovateľné a údržba neudržateľná," uviedol mestský úrad.         

Magistrát zároveň pripomenul, že povinnosť odstraňovať invázne druhy stromov má samospráva zo zákona. "Inšpekcia životného prostredia dokonca udeľuje pokuty mestám, ak nerobia opatrenia na odstraňovanie a zamedzenie šírenia nepôvodných druhov. Rozumieme, že pre občanov ide na prvý pohľad o zdravý strom, ktorý plnil svoj účel, no tieto invázne druhy je nutné odstrániť," vysvetlil mestský úrad.         

Ako doplnil, dlhodobým cieľom mesta je koncepčná výsadba dlhovekých drevín. "Práve odstránením inváznych drevín uvoľňujeme priestor na novú výsadbu. Len za minulý rok sme vysadili viac ako 183 stromov a 733 kríkov a trvaliek. Ďalšia výsadba pribudne tento rok aj v lokalitách, kde aktuálne odstraňujeme invázne dreviny. Okrem toho sme len v minulom roku revitalizovali päť veľkých zelených plôch. Ide o hradný kopec, Borinu, Brezový háj, Nový a Starý park, kde pribudli aj stovky nových stromov," doplnila radnica.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
16.03.2020
Rekonštrukcia teplovodu si vyžiada výrub troch desiatok stromov
Rekonštrukcia teplovodu na nitrianskom sídlisku Klokočina si vyžiada výrub viacerých stromov. Celkovo bude musieť mesto odstrániť pred začatím prác približne tri desiatky drevín.
viac
30.06.2021
Bratislava odstráni vyše 300 inváznych drevín, v týchto dňoch prebieha injektáž
Mesto Bratislava tento rok odstráni 116 dospelých a 210 mladých inváznych drevín. V týchto dňoch prebieha injektáž stromov, ktorá má zabezpečiť, že invázna drevina odumrie a na jej mieste nevyrastie nová.
viac
16.11.2021
Nitra poskytne dotácie na sociálnu oblasť a podporu verejného zdravia
Poskytovatelia sociálnej a zdravotnej starostlivosti môžu získať z nitrianskeho magistrátu dotáciu na svoje aktivity v roku 2022. Svoju žiadosť musia podať najneskôr do konca novembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %