Utorok 19.11.2019
Dnes má meniny 
Alžbeta
°C
17.10.2019 04:05

Medzinárodný deň archeológie si v múzeu pripomenú dvoma prednáškami


Ilustračná snímka


Dve prednášky o najnovších archeologických výskumoch a o využívaní moderných počítačových technológií v archeológii pripravilo pre svojich návštevníkov Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie.


Prednášky odznejú v piatok (18. 10.) o 9.00 h, obidve budú následne zopakované aj o 10.30 h.       

Prvú prednášku bude prezentovať archeológ GMM Alexander Botoš. „Budem hovoriť o výskumoch z posledných rokov. Predstavím verejnosti archeologické výskumy a nálezy, napríklad z centra Rimavskej Soboty, kde bolo v tomto roku objavené žiarové pohrebisko z mladšej doby bronzovej,“ uviedol Botoš pre TASR.       

Dodal, že predstaví tiež výsledky archeologického výskumu zaniknutého pavlínskeho kláštora v Slavci-Gombaseku, z opevnenej polohy Maginhrad pri Nižnom Skálniku a zo zaniknutého hradu Kapla nad Širkovcami.       

Na prednášku Alexandra Botoša nadviaže Daniel Bešina, odborný asistent Katedry muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Účastníci jeho prednášky sa bližšie oboznámia s využitím 3D fotogrametrie, 3D skenovania, leteckej archeológie a možnosťami ďalšieho použitia v špeciálnych počítačových softvéroch.       

Medzinárodný deň archeológie sa oslavuje od roku 2011, keď bol prvýkrát organizovaný ako národný sviatok na americkom kontinente. Od roku 2013 sa tento deň pripomína v rôznych krajinách sveta a stal sa z neho Medzinárodný deň archeológie, ktorý sa každoročne oslavuje tretiu októbrovú sobotu. Zastrešujúcou organizáciou je Americký archeologický inštitút. Slovensko sa k oslavám Medzinárodného dňa archeológie pripojilo v roku 2016.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.08.2017
Výstava prezentuje policajné symboly zo 127 krajín sveta
Policajné uniformy, dôstojnícke čiapky, nášivky na rukávy, odznaky či vyznamenania zo 127 krajín uvidia návštevníci výstavy Policajné symboly zo sveta, ktorú dnes sprístupnili v priestoroch Gemersko-malohontského múzea (GMM) v Rimavskej Sobote.
viac
24.07.2018
Knihobúdka umožňuje požičať si knihu priamo na kúpalisku
Dostať knihy a čítanie aj za múry knižnice je cieľom nového projektu s názvom Knihobúdka, ktorý v týchto dňoch spustila Knižnica Mateja Hrebendu (KMH) v Rimavskej Sobote.
viac
25.01.2019
Múzeum holokaustu pripravilo podujatia aj mimo Serede
Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu spomienkovú sériu podujatí. Uskutočnia sa nielen v múzeu, ale aj na ďalších miestach na Slovensku.
viac
26.07.2019
Na medzinárodnom dni sa v Prešove stretnú nepočujúci
V Prešove sa po 17 rokoch stretnú nepočujúci. V dňoch 27. a 28. septembra sa tam uskutoční Medzinárodný deň nepočujúcich (MDN), ktorý má na Slovensku 42-ročnú tradíciu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %