Ilustračná snímka
Dve prednášky o najnovších archeologických výskumoch a o využívaní moderných počítačových technológií v archeológii pripravilo pre svojich návštevníkov Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie.
Prednášky odznejú v piatok (18. 10.) o 9.00 h, obidve budú následne zopakované aj o 10.30 h.
Prvú prednášku bude prezentovať archeológ GMM Alexander Botoš. „Budem hovoriť o výskumoch z posledných rokov. Predstavím verejnosti archeologické výskumy a nálezy, napríklad z centra Rimavskej Soboty, kde bolo v tomto roku objavené žiarové pohrebisko z mladšej doby bronzovej,“ uviedol Botoš pre TASR.
Dodal, že predstaví tiež výsledky archeologického výskumu zaniknutého pavlínskeho kláštora v Slavci-Gombaseku, z opevnenej polohy Maginhrad pri Nižnom Skálniku a zo zaniknutého hradu Kapla nad Širkovcami.
Na prednášku Alexandra Botoša nadviaže Daniel Bešina, odborný asistent Katedry muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Účastníci jeho prednášky sa bližšie oboznámia s využitím 3D fotogrametrie, 3D skenovania, leteckej archeológie a možnosťami ďalšieho použitia v špeciálnych počítačových softvéroch.
Medzinárodný deň archeológie sa oslavuje od roku 2011, keď bol prvýkrát organizovaný ako národný sviatok na americkom kontinente. Od roku 2013 sa tento deň pripomína v rôznych krajinách sveta a stal sa z neho Medzinárodný deň archeológie, ktorý sa každoročne oslavuje tretiu októbrovú sobotu. Zastrešujúcou organizáciou je Americký archeologický inštitút. Slovensko sa k oslavám Medzinárodného dňa archeológie pripojilo v roku 2016.