Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
12.01.2022 10:25

Medzi štátmi EÚ rastie preprava recyklovateľného odpadu


Ilustračná snímka.


Celkovú ročnú hodnotu recyklovateľného odpadu, ktorý členské štáty EÚ prepravovali v roku 2020 do iných členských štátov (EÚ) na spracovanie, vyčíslila Európska environmentálna agentúra (EEA) na sumu 12,2 miliardy eur.


Medzi premiestňovanými položkami dominujú železné kovy, ktoré tvoria 69 percent z celkovej hodnoty. Samotná preprava recyklovateľného odpadu podľa EEA medziročne rastie, pričom za najväčšieho vývozcu mimo svoje hranice je považované Francúzsko.

Výhody vývozu v rámci EÚ

EEA konštatuje, že viac ako 90 percent nie nebezpečného odpadu, vyprodukovaného v štátoch EÚ, je spracovávaného už v krajinách svojho vzniku. V kontexte vplyvu jednotného trhu EÚ to znamená, že táto výhoda sa – zjednodušene povedané – prejavuje a prejaví pri vytváraní vhodných príležitostí pre využívanie nových recyklačných technológií, zabezpečovaní bezpečnosti dodávok a podobne. Teda ako záruka či poistka nižších cien druhotných surovín.

Čo čaká SR?

Slovensko plánuje zvýšiť mieru recyklácie komunálneho odpadu (KO) na 50 percent do roku 2024 a už do roku 2026 na 55 percent. V roku 2030 chceme recyklovať 60 percent KO.

Údaje Štatistického úradu SR, ale aj analýzy komunálneho odpadu, ktoré vykonáva najväčšia z organizácií zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK, potvrdzujú, že od prijatia zákona o odpadoch nerastie len samotný triedený zber, ale aj množstvo zrecyklovaných vytriedených zložiek. Kým pred zavedením rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) v roku 2015 sa zrecyklovalo približne 14,9 percent vyzbieraného komunálneho odpadu, v roku 2020 to bolo 42,2 percenta!

 

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
10.12.2020
Bioodpad netriedime rovnako zodpovedne ako papier, sklo, plasty a kovy
Množstvo vytriedeného papiera, plastov, skla, kovových obalov a nápojových kartónov vzrástlo v roku 2019 oproti predchádzajúcemu roku o 44 852 ton. Ide o tie zložky, ktorých zber a ďalšie nakladanie s nimi uhrádzajú obciam výrobcovia prostredníctvom organizácií zodpovednosti výroby (OZV).
viac
29.03.2021
Správa o výsledku kontroly NKÚ - plastový odpad
Kontrolóri najvyššieho kontrolného úradu vykonali v oblasti odpadového hospodárstva ďalšiu z dôležitých kontrol, ktorou nadviazali na kontroly dodržiavania zákonných povinností vyplývajúcich z legislatívy v odpadovom hospodárstve v predchádzajúcich obdobiach.
viac
06.11.2023
Na Slovensku zhodnocujeme iba 9 percent nerecyklovateľného odpadu
Na Slovensku plytváme nerecyklovateľným odpadom. Podľa najnovšej analýzy WOOD & Company sa u nás energeticky zhodnocuje iba 9 % nerecyklovateľného odpadu, kým vo vyspelých krajinách je to výrazne viac.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %