Ilustračná snímka.
Celkovú ročnú hodnotu recyklovateľného odpadu, ktorý členské štáty EÚ prepravovali v roku 2020 do iných členských štátov (EÚ) na spracovanie, vyčíslila Európska environmentálna agentúra (EEA) na sumu 12,2 miliardy eur.
Medzi premiestňovanými položkami dominujú železné kovy, ktoré tvoria 69 percent z celkovej hodnoty. Samotná preprava recyklovateľného odpadu podľa EEA medziročne rastie, pričom za najväčšieho vývozcu mimo svoje hranice je považované Francúzsko.
Výhody vývozu v rámci EÚ
EEA konštatuje, že viac ako 90 percent nie nebezpečného odpadu, vyprodukovaného v štátoch EÚ, je spracovávaného už v krajinách svojho vzniku. V kontexte vplyvu jednotného trhu EÚ to znamená, že táto výhoda sa – zjednodušene povedané – prejavuje a prejaví pri vytváraní vhodných príležitostí pre využívanie nových recyklačných technológií, zabezpečovaní bezpečnosti dodávok a podobne. Teda ako záruka či poistka nižších cien druhotných surovín.
Čo čaká SR?
Slovensko plánuje zvýšiť mieru recyklácie komunálneho odpadu (KO) na 50 percent do roku 2024 a už do roku 2026 na 55 percent. V roku 2030 chceme recyklovať 60 percent KO.
Údaje Štatistického úradu SR, ale aj analýzy komunálneho odpadu, ktoré vykonáva najväčšia z organizácií zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK, potvrdzujú, že od prijatia zákona o odpadoch nerastie len samotný triedený zber, ale aj množstvo zrecyklovaných vytriedených zložiek. Kým pred zavedením rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) v roku 2015 sa zrecyklovalo približne 14,9 percent vyzbieraného komunálneho odpadu, v roku 2020 to bolo 42,2 percenta!