Snímka SMM
Spojiť rodinný výlet so vzdelávaním a zábavou detí nie je vždy jednoduché. V obci Kynceľová pri Banskej Bystrici vás o tom presvedčí Slovenské múzeum máp.
Múzeum je jedinečné nielen obsahom svojich expozícií, ale najmä formou, akou je zriadené. Návštevníkom umožňuje nazrieť do sveta geografie a kartografie netradičnými interaktívnymi formami. Nájdete v ňom bohatú minulosť a výnimočnú súčasnosť kartografie na slovenskom území, ale aj tradičné i moderné postupy, ktorými sa mapy vytvárajú. Vďaka výdobytkom špičkových technológií a interaktívnych didaktických pomôcok pre vzdelávanie návštevníci zistia, aká zábavná môže byť geografia.
Učiť sa počas prázdnin môže byť aj zábava
Expozícia je veľmi vhodná pre deti, nakoľko svojou interaktivitou nahradí aj vyučovanie zo školských lavíc. „Cez letné obdobie mnoho rodín s deťmi navštevuje kultúrne inštitúcie, múzejné zariadenia či historické pamiatky. Avšak nie všade to môže byť spojené so zábavou. Naše múzeum navštevujú početné skupiny denných táborov či letných škôl za účelom poznania a samotného vzdelávania. Učivo geografie či orientáciu v turistickej mape im vysvetlíme jednoduchšou a zábavnejšou formou. Preto ak hľadáte inšpiráciu, kde možno stráviť čas so svojimi deťmi a niečo zažiť i naučiť sa, Slovenské múzeum máp bude vhodným riešením,“ približuje kurátorka Slovenského múzea máp Andrea Farkašová.
Nie je pieskovisko ako pieskovisko
Robí vám problém pochopiť vrstevnice alebo neviete čítať z mapy? Vyskúšať si vytvoriť svoj vlastný model fiktívnej krajiny môžete vo virtuálnom pieskovom modeli. Múzeum, je miestom, kde si vlastnými rukami vytvoríte krajinu s pohoriami, dolinami či vzápätí ich premodelujete na tok rieky, ktorý ústí do jazera. Prvý a jedinečný pieskový model krajiny s rozšírenou realitou na Slovensku je nielen zábavná hra v piesku, ale aj didaktická pomôcka pri vyučovaní.
Stať sa na okamih kartografom
Ako povedala kurátorka múzea Farkašová: „Pomocou originálnych kartografických pomôcok majú možnosť návštevníci vyskúšať si prácu kartografov, ako vytvárali mapy v minulosti a naučia sa obsluhovať počítačový program, pomocou ktorého sa vytvára mapa v súčasnosti.“
Napriek menším priestorovým rozmerom je táto inštitúcia popularizačno-vzdelávacou a kultúrno-technickou atrakciou s nadregionálnym významom. Podľa slov Andrey Farkašovej tu návštevník strávi pokojne aj dve hodiny bez rozdielu na vekovú kategóriu.