Utorok 26.11.2024
Dnes má meniny 
Kornel
°C
21.10.2019 08:05

M. Haluš: Recyklácia batérií elektromobilov nie je doriešená


Ilustračná snímka (tasr)


Recyklácia batérií do elektromobilov nie je doriešená. Niektoré spoločnosti vedia isté časti batérií recyklovať už v súčasnosti, ide však o náročný a drahý proces, uvádza riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Martin Haluš.


Nemecká spoločnosť v súčasnosti recykluje približne 55 až 75 percent materiálov z batérií. Dostupné technológie však bežne podľa Haluša umožňujú spracovať necelých 30 percent.       

Problémom batérií je obsah prvkov a ich spôsob ťažby a spracovanie. "Na trhu existujú batérie na báze lítia, s obsahom olova, niklu, kadmia a menej často aj na báze zinku alebo roztavenej soli. Okrem týchto základných činidiel batérie obsahujú aj iné problematické prímesi ako napríklad kobalt," uviedol Haluš a pokračuje, že viaceré tieto prvky sú karcinogénne ako kadmium a olovo, alebo ako kovy, ktoré znečisťujú pôdu a vodné zdroje.       

Haluš hovorí aj o sociálnych a politických rozmeroch pri ťažbe prvkov používaných v batériách a označuje to za ich skrytý problém. Ide o prvky, ktoré sú vzácnejšie a vyskytujú sa v malom množstve a ich zásoby sú koncentrované v menej rozvinutých krajinách. "Kadmium, kobalt či fosfáty sa mnohokrát ťažia v konfliktných alebo chudobou postihnutých oblastiach sveta využívaním otrockej práce," priblížil Haluš.       

Na Slovensku bol nedávno oznámený vznik Slovenskej aliancie pre batérie. "Cieľom tejto iniciatívy je vytvoriť funkčný trh s batériami pokrývajúci všetky etapy životného cyklu od spracovania surovín, výroby a distribúcie až po vyradenie a recykláciu," spresnil riaditeľ IEP.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.06.2016
Nahradí tradičný asfalt na cestách plast?
Tradičné asfaltové cesty, ktoré sa nachádzajú aj u nás, si vyžadujú neustále opravy. Asfalt je celoročne vystavovaný rôznemu počasiu, čo sa časom odrazí na jeho stave, najčastejšie v podobe výtlkov.
viac
08.11.2016
Ruky preč od starých chladničiek!
V roku 1930 objavili vedci netoxický a nehorľavý freón, pre ktorý našiel priemysel široké využitie – od výroby riedidiel a čistiacich prostriedkov, či prísad do automobilovej klimatizácie až po výrobu chladničiek, kde sa používal ako chladiaci a izolačný plyn.
viac
08.03.2019
V roku 2018 sme zrecyklovali takmer 7 miliónov kilogramov elektroodpadu
Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory ASEKOL SK v roku 2018 vyzbierala a zabezpečila recykláciu viac ako 6,8 milióna kilogramov elektroodpadu a viac ako 190 tisíc kilogramov použitých prenosných batérií a akumulátorov.
viac
24.02.2020
Vo Zvolene pribudli červeno-biele kontajnery na drobný elektroodpad
Od februára je vo Zvolene k dispozícii 14 nových červeno-bielych kontajnerov na zber drobného elektroodpadu. Zvolen sa tak stáva 20 mestom na Slovensku, v ktorom boli takéto kontajnery umiestnené.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %