Absolventi Letnej školy klimatických lídrov.
Prvý ročník Letnej školy klimatických lídrov pod záštitou Kancelárie prezidenta (KP) SR ponúkol na konci leta študentom rôzne témy. Tou nosnou bola klimatická zmena v rôznych kontextoch.
Prezidentka na záver absolventom odovzdala certifikáty a poďakovanie, že témy klimatickej zmeny vnímajú ako výzvu.
Program pilotného ročníka letnej školy bol naozaj bohatý. Klimatickej zmene v rôznych kontextoch a jej prepojeniu v rámci biznisu, urbanizmu, architektúry či energetiky a obehovému hospodárstvu sa venovali vybraní mladí ľudia pod dohľadom lídrov, ktorí majú čo to povedať v spomínaných oblastiach. “Letná škola klimatických lídrov je nový projekt KP SR, ktorého cieľom je podporiť a rozvíjať znalosti a kompetencie študentiek a študentov vysokých škôl so záujmom o oblasť ochrany klímy a zelenej tranzície,” uvádza KP na svojom webe. “Celý program bol zmesou odborných prezentácií, workshopov, ale i praktických ukážok, napríklad vo forme exkurzií,” povedala Adriána Henečková, jedna z účastníčok a zároveň členka projektu Mladí reportéri pre životné prostredie.
Problém klímy sa nedá riešiť izolovane
Projekt vzišiel z iniciatívy prezidentky SR a jej kancelárie. Z vyše stovky prihlásených vybrali 25 účastníkov vo veku 18 do 26 rokov. Nechýbali študenti medzinárodných vzťahov, európskych štúdií, udržateľného biznisu, environmentálnych štúdii, ale aj antropológie či financií. Cieľom tejto letnej školy bolo prepojiť študentov z rôznych sfér, ktorí majú nielen spoločný záujem, ale tiež aj potenciál šíriť získané vedomosti ďalej. “Zhodli sme sa, že tému klímy nemôžeme vnímať izolovane, ale v kontexte rôznych odvetví a tiež to, že skrátka musíme čeliť realite a pretláčať tieto témy aj do biznisu,” dodala Henečková s tým, že prínosom bolo aj zosieťovanie sa s ostatnými mladými ľuďmi a možnosti potenciálnej spolupráce na ďalších projektoch.
Radi by pokračovali aj v ďalších rokoch
Letnú školu organizovala KP SR s podporou Zastúpenia Friedrich-Ebert-Stiftung v SR a v spolupráci s CEPA Priatelia Zeme, SIEA, Circular Slovakia, Inštitútom environmentálnej politiky, Slovenskou radou pre zelené budovy, Slovenskou klimatickou iniciatívou a iniciatívou Klíma ťa potrebuje či Metropolitným inštitútom Bratislavy, veľvyslanectvami Nemeckej spolkovej republiky a Spojeného kráľovstva a ďalšími. Podľa slov organizátorov by radi v koncepte pokračovali aj v ďalších rokoch. “Počas týždňa vznikla prirodzene aj potreba vytvoriť nejakú komunitu absolventov tejto letnej školy, aby sme ostali v kontakte a nebolo to o jednom intenzívnom týždni, ale o dlhodobej spolupráci a prepájaní sa,” dodala na záver Adriána.