Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
15.04.2024 11:10

Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu


Snímka: Teraz.sk


Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu do východoslovenskej metropoly. Súčasťou osláv bol štvrtkový špeciálny let Českých aerolínií z Prahy do Košíc a späť. Pri príležitosti výročia letisko podpísalo tiež zmluvu o spolupráci s Košickým samosprávnym krajom (KSK).


Podľa dobovej tlače sa prvý komerčný let uskutočnil 5. mája 1924 na linke Praha – Bratislava – Košice. Letisko informovalo, že k okrúhlemu výročiu vydalo reprezentatívnu publikáciu Storočie na košickom nebi, ktorá mapuje históriu miestneho letectva od jeho počiatkov po súčasnosť.         

V stredu (10. 4.) sa v Národnom divadle Košice konal galavečer pre komunitu partnerov a podporovateľov. Za celoživotný prínos k rozvoju košického vzdušného prístavu na ňom ocenili štyri osobnosti. Ide o bývalú dlhoročnú riaditeľku letiska Martu Horváthovú, publicistu a fotografa Radomíra Mlýnka, exprezidenta SR Rudolfa Schustera a dlhoročného zástupcu ČSA v Košiciach Milana Poláška in memoriam.         

Výkonný riaditeľ letiska Košice Thomas Dworschak pripomenul, že v priebehu storočnice sa letisko stalo popredným regionálnym uzlom s pestrou ponukou leteckých liniek. Vlani dosiahlo najúspešnejší rok s rekordným počtom viac ako 625.000 cestujúcich.         

Zmluva s KSK smeruje k rozvoju leteckej dostupnosti kraja s dôrazom na príjazdový cestovný ruch. "V najbližších rokoch nás čaká príchod veľkého investora Volvo, ktorý nepochybne ocení dostupnejšie spôsoby dopravy. Rovnako chceme do regiónu prilákať aj ďalších významných investorov, čo vyspelejšia infraštruktúra zjednoduší," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Spoločným záujmom je podľa neho otvorenie nových leteckých liniek, ktoré by podporili aj rozvoj cestovného ruchu.         

"Neustále hľadáme nové príležitosti ponuky leteckých spojení z Košíc. Verím, že užšia spolupráca s KSK nám pomôže ešte aktívnejšie napĺňať naše ambície a zároveň tak prispievať k dlhodobo udržateľnému rozvoju kraja," skonštatoval Dworschak.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.05.2018
Sto rokov Československa
Žilinská župa hľadá šikovných web dizajnérov cez študentskú súťaž. Študenti za najlepšiu webstránku o Martinskej deklarácii môžu vyhrať spolu až 1100 eur.
viac
03.09.2019
Košické letecké dni 2019 potrvajú celý víkend
Po roku sa do Košíc vracia najväčšia air-show na východnom Slovensku. Defilé historických a moderných lietadiel, ako aj akrobatické špeciály so svetoznámymi pilotmi si diváci v metropole východu užijú už najbližšiu sobotu a nedeľu.
viac
14.08.2020
Železničná stanica oslavuje 160 rokov, výročie pripomenú podujatia
Košická železničná stanica oslavuje v piatok 160 rokov od jej oficiálneho spustenia do prevádzky. Pri tejto príležitosti si cestujúci a návštevníci môžu v nej prezrieť historické fotografie stanice, modely vláčikov, a tiež zažiť výnimočnú hudobnú produkciu.
viac
03.05.2024
100. výročie uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice
Slovenská pošta vydáva 3. mája 2024 poštovú známku „100. výročie uvedenia do prevádzky leteckej linky Praha - Bratislava - Košice“ s nominálnou hodnotou 2,70 €.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %