Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
08.11.2022 03:20

Kritickú situáciu s pitnou vodou majú v Zubáku vyriešiť tri nové pramene


Ilustračná snímka.


V podhorskej obci Zubák v Púchovskom okrese je nedostatok pitnej vody. Obec ju priváža do rezervoáru cisternou. Problémy sa začali v tomto roku a situácia sa nezlepšila ani na jeseň.


V obci vyhlásili už pred niekoľkými mesiacmi mimoriadnu situáciu. Informoval o tom starosta obce Pavol Gelo.

"V obci sa denne spotrebuje asi o 11 kubických metrov vody viac, ako je prítok do rezervoára. Počas víkendu je spotreba až dvojnásobná. Vodu do rezervoára dovážame od Považskej vodárenskej spoločnosti cisternou dva- až trikrát za týždeň," skonštatoval starosta s tým, že vďaka dovozu nezostala obec ani raz bez vody.

Náklady na dovoz vody boli pre obec vysoké, situácia sa zlepšila po tom, ako im cisternové vozidlo poskytla Správa štátnych hmotných rezerv SR, ktorá im ju požičala do 15. novembra. Obec zareagovala na nedostatok vody navŕtaním troch nových studní.

"Momentálne pripravujeme podklady pre Ministerstvo životného prostredia SR na povolenie odberu spodnej vody. Pripravuje sa projektová dokumentácia, aby sme mohli podzemné zdroje vody využiť a pripojiť ich k vodovodnej sieti," zdôraznil Gelo.

Výdatnosť prítoku vody do rezervoára je podľa neho momentálne 0,38 litra za sekundu, po pripojení nových prameňov by sa mala zvýšiť o 0,70 litra za sekundu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.12.2016
Rómske domácnosti majú šancu získať prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) ako sprostredkovateľský orgán pre časť Operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) vyhlásilo dňa 7. decembra 2016 výzvu zameranú na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
04.04.2017
Prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje (OP ĽZ) otvorilo druhé hodnotiace kolo v rámci výzvy, ktorá je zameraná na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
08.09.2017
MV SR zjednodušilo podmienky výzvy na prístup k pitnej vode
Oprávnení žiadatelia z 1043 obcí a miest majú možnosť sa zapojiť do výzvy v predĺženom termíne uzávierky, a to do 26. septembra 2017.
viac
27.09.2021
Obec Závod rokuje s BVS o možnosti zvýšiť kapacity pitnej vody
Problém s nedostatočnou kapacitou vody v Závode na Záhorí by mohol vyriešiť prevod správy obecného vodovodu do siete Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) a vybudovanie prípojky k jej potrubiam.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %