Piatok 22.11.2024
Dnes má meniny 
Cecília
°C
08.08.2017 09:10

Krajská prokuratúra podá pre zákaz herní na mesto žalobu


Ilustračná snímka: (int).


Krajská prokuratúra v Bratislave podá na hlavné mesto žalobu. Dôvodom je, že bratislavskí mestskí poslanci koncom júna nevyhoveli protestu prokurátora voči všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) o zákaze umiestnenia herní v hlavnom meste.


Prokuratúra navrhovala toto VZN zrušiť, poslanci to však odmietli. Potvrdil to Michal Šúrek z Krajskej prokuratúry v Bratislave. Ako prvý o tom informoval Denník N.      

Prokuratúra podá na mesto žalobu na vyslovenie nesúladu VZN o zákaze umiestnenia herní v Bratislave so zákonom. "Vzhľadom na skutočnosť, že zákon neurčuje na podanie takejto žaloby žiadnu lehotu, táto bude podaná do konca mesiaca september 2017," uviedol Šúrek.      

Magistrát uviedol, že ak krajská prokuratúra žalobu proti VZN podá, mesto bude tento krok vnímať ako nerešpektovanie rozhodnutia väčšiny poslancov mestského zastupiteľstva a tiež vôle viac ako 130 000 obyvateľov vyjadrenej v petícii za zákaz hazardu v Bratislave.        

Mestské zastupiteľstvo primátora ešte koncom júna požiadalo, aby informoval o tom, ak prokurátor žalobu podá. Poslanci zároveň chcú, aby sa v takom prípade hlavné mesto voči žalobe účinne i včas bránilo a riadne využilo každý opravný prostriedok voči akémukoľvek rozhodnutiu súdu vydanému v neprospech Bratislavy, vrátane predbežných opatrení.      

Krajská prokuratúra v Bratislave navrhla v máji VZN o zákaze herní v hlavnom meste zrušiť. Svoj návrh zdôvodnila tým, že o nariadení bratislavskí poslanci koncom marca hlasovali a rozhodli na základe petície občanov opakovane napriek tomu, že VZN nebolo schválené už na predchádzajúcom februárovom zasadnutí. Zákonná úprava petičného práva podľa prokuratúry nepredpokladá možnosť opakovaného vybavenia už raz vybavenej petície. Bratislavskí mestskí poslanci však tomuto protestu nevyhoveli.       

Magistrát tvrdí, že hlasovanie a prijatie tohto VZN bolo uskutočnené v súlade s právnymi predpismi. Argumentuje tým, že petícia a hlasovanie o návrhu VZN tvoria dve oddelené fázy v procese hlasovania o zákaze hazardu. Mesto zastáva názor, že rozhodovanie o schválení alebo neschválení VZN nemožno považovať za rozhodovanie či konanie o petícii ani za hlasovanie na základe petície. Proces prijímania VZN podľa samosprávy predstavuje samostatné a nezávislé konanie.      

VZN o zákaze umiestnenia herní na celom území Bratislavy nadobudlo účinnosť začiatkom mája. Podnetom bola petícia za zákaz hazardu v Bratislave, ktorú podporilo celkovo 136 139 obyvateľov. Platných bolo 98 118 podpisov. 

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.12.2016
Primátor Bratislavy víta schválenú novelu zákona o hazardných hrách
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal víta, že parlament definitívne schválil novelu zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií.
viac
06.03.2017
Primátor predloží poslancom pôvodné VZN o zákaze hazardu
Petičný výbor zložený zo starostov mestských častí na čele s primátorom Bratislavy Ivom Nesrovnalom sa vo štvrtok (2. 3.) stretol, aby prediskutoval ďalší postup pri všeobecne záväznom nariadení o zákaze hazardu.
viac
11.01.2018
SRZ spustil petíciu za zachovanie všeľudového rybárstva na Slovensku
Slovenský rybársky zväz (SRZ) odštartoval v súvislosti s pripravovaným novým zákonom o rybárstve petíciu za zachovanie všeľudového, rekreačného a športového rybárstva na Slovensku. Cieľom je odolať tlaku záujmových skupín a zachovať v rámci pripravovaného zákona o rybárstve súčasné postavenie SRZ.
viac
18.12.2020
Bratislava zakáže od 1. januára 2021 na svojom území hazard
Bratislava zakáže od 1. januára 2021 umiestnenie herní a kasín na svojom území. V budúcnosti, po vypršaní licencií, sa tak už nebudú môcť nachádzať v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, budovách pre kultúru a na verejnú zábavu, či v bytových domoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.57 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.04 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.39 %