Utorok 02.03.2021
Dnes má meniny 
Anežka
°C
14.01.2021 01:45

Košický kraj rozdelí tento rok cez dotácie najvyššiu sumu


Úrad KSK.


Na dotácie pre žiadateľov z oblasti kultúry, regionálneho rozvoja, športu, mládeže, ale aj sociálnej oblasti je v tohtoročnom rozpočte Košického samosprávneho kraja (KSK) vyčlenených 600 000 eur.


Podľa krajskej samosprávy ide o dosiaľ najvyššiu sumu, ktorou podporí verejnoprospešné projekty predložené právnickými osobami a fyzickými osobami – podnikateľmi.

Od nového roka sa zároveň mení systém prideľovania dotácií. Po novom bude fungovať na základe vyhlasovaných výziev, žiadosti bude hodnotiť dotačná komisia, pričom všetky hodnotenia bude Úrad KSK zverejňovať. V minulosti sa mohli o granty uchádzať žiadatelia bez ohľadu na charakter projektu.

Zmeny vo všeobecne záväznom nariadení o poskytovaní dotácií schválilo krajské zastupiteľstvo na decembrovom zasadnutí. „Tento systém prideľovania finančnej podpory sa nám už v minulosti osvedčil pri dotačnom programe pre cestovný ruch Terra Incognita. Vďaka tomu sme napríklad mohli vytvoriť špeciálnu výzvu pre organizátorov podujatí, ktoré museli byť pre pandémiu zrušené. Nový a prehľadnejší systém prideľovania dotácií nám odporúčala zaviesť aj Transparency International Slovensko,” uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. V budúcnosti chce kraj do rozhodovacieho procesu zapojiť aj verejnosť.

V rokoch 2016 - 2018 schválilo krajské zastupiteľstvo na dotácie každoročne po 300 000 eur, v roku 2019 to bolo 400 000 eur. „Vlani nám spôsobila nečakané škrty v rozpočte pandémia, pre ktorú sa rozpočtovými opatreniami znížila celková suma určená na dotácie na takmer 257 000 eur. Preto som rád, že na rok 2021 sa nám podarilo vyčleniť historicky najvyššiu sumu, až 600 000 eur,” dodal Trnka.

V rámci dotácií KSK vyčlenil v rozpočte na tento rok ďalších viac ako 632.000 eur na podporu projektov v cestovnom ruchu v dotačnom programe Terra Incognita, ktorého sprostredkovateľom je Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Cez špecifickú výzvu tak kraj podporí aj také podujatia, ktoré sa o príspevok uchádzali a uspeli vo výzve 2020, no z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 sa nemohli uskutočniť.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.10.2020
Na projekty regionálneho rozvoja vyčlenil kraj pol milióna eur
Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyčlenil na podporu regionálneho rozvoja v nasledujúcom roku pol milióna eur. Podávať žiadosti je možné elektronicky do 30. novembra.
viac
04.01.2021
KSK chce viac budovať cyklotrasy, vyčlenil na to 2,3 milióna eur
Košický samosprávny kraj (KSK) chystá v nasledujúcom období vo väčšej miere prípravu a výstavbu cyklotrás. V krajskom rozpočte je na tento účel vyčlenených 2,3 milióna eur, z toho pol milióna cez bankový úver. Uviedol to predseda KSK Rastislav Trnka.
viac
28.01.2021
Šaľa poskytne dotácie pre oblasť kultúry v celkovej výške 10 000 eur
Mesto Šaľa vyzýva záujemcov o poskytnutie dotácií z rozpočtu mesta pre oblasť kultúry pre rok 2021, aby predložili svoje žiadosti.
viac
28.01.2021
Na rekonštrukciu škôl a športoviská je v rozpočte takmer 11 miliónov eur
Obdobie pandémie, keď sa žiaci vzdelávajú z domu, využíva Košický samosprávny kraj (KSK) na rekonštrukciu budov krajských stredných škôl a internátov aj výstavbu športovísk. V rozpočte na tento rok je na to vyčlenených takmer 11 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %