Nedeľa 21.07.2024
Dnes má meniny 
Daniel
°C
27.11.2017 12:25

Košičania majú prvé podzemné kontajnerovisko


Osádzanie podzemných kontajnerov na Oštepovej ulici v Mestskej časti Košice-Juh.


V rámci pilotného projektu modernizácie existujúcich stojísk bolo 27. novembra 2017 odovzdané do užívania prvé podzemné kontajnerovisko na Oštepovej ulici v Mestskej časti Košice-Juh.


Namiesto klasických kontajnerových hniezd v tejto lokalite vybudovala spoločnosť KOSIT na svoje náklady tri päťkubíkové podzemné kontajnery na tuhý komunálny odpad, plast/kov a papier, ktoré nahradili pätnásť 1100-litrových nádob na odpad.

Podzemné kontajnery by mali zamedziť vytváraniu čiernych skládok, zmenšujú možnosť vyberať obsah kontajnerov a ich výhodou je aj celková kapacita. „Zriadenie nového podzemného kontajneroviska na Južnej triede prispelo ku skvalitneniu životného prostredia, zvýšil sa estetický vzhľad okolia bytových domov a obmedzí sa prístup ku odpadu neprispôsobivým osobám, ktoré vo veľkej miere majú podiel na znečisťovaní verejných priestranstiev. Dúfame, že v spolupráci s mestom Košice sa podarí získať dostatočné finančné zdroje na výstavbu týchto moderných kontajnerovísk aj v ďalších vhodných lokalitách," vyslovil svoje presvedčenie starosta MČ Košice –JUH Jaroslav Hlinka.

„Aj keď v Košiciach je záujem o osadenie moderných nadzemných kontajnerovísk na kľúč ako napr. v Parku J. Psotku či výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov, veľakrát tomu bránia technické a priestorové dôvody. Najčastejšie neumožnia ich realizáciu husté inžinierske siete. Pri hľadaní vhodnej lokality sme aj tu narážali na nevôľu niektorých bývajúcich, ktorým prekážalo zabratie zelene, väčší pohyb ľudí, viac koncentrovaného odpadu na jednom mieste, zabratie parkovacích miest a podobne", vysvetľuje situáciu pri vzniku a prevádzke takého zberného miesta na odpad Marián Christenko, generálny riaditeľ KOSIT a. s..

„Takmer každé riešenie má svoje pre a proti. Pilotne vyskúšame využívanie prvého podzemného kontajneroviska v Košiciach a podľa prevládajúcich reakcií občanov zvážime možnosti aplikácie tohto riešenia v ďalších častiach mesta. Naším cieľom je využiť prednosti tejto alternatívy odkladania odpadu a využiť ju tam, kde to bude vhodné, efektívne a komfortné pre obyvateľov mesta," hovorí primátor mesta Košice Richard Raši.

Inštalácia podzemných kontajnerov vychádza podľa náročnosti stavby až na 30 000 eur. „Okrem Južanov o podzemné kontajneroviská prejavili záujem aj ďalšie košické mestské časti, ak bude doriešené financovanie na jar 2018 by tak mohlo pribudnúť možno aj 5 nových podzemných hniezd", uviedol riaditeľ pre investície KOSIT a. s. Ladislav Pešta.

Okrem budovania moderných kontajnerových státí KOSIT investuje aj do výmeny nádob na odpad. Priemerný vek mestských smetných košov sa pohybuje okolo štyroch rokov. Aj preto raz ročne v meste prebieha previerka stojísk smetných košov. Na jej základe KOSIT pridá alebo odoberie nádoby na jednotlivé typy odpadu. KOSIT vymieňa koše na tuhý komunálny aj triedený odpad v prípade, že sú poškodené alebo vyhoreté. Od mája 2017 sa pracovníci čistoty pustili aj do komplexnejšej výmeny, a to v Mestskej časti Staré mesto. Doteraz bolo vymenených spolu 477 kusov nádob z celkového množstva cca 1 165 ks 1 100L nádob. „Budeme postupne vymieňať kontajnery aj v iných košických mestských častiach. Celkovo máme v pláne vymeniť do 500 nádob v celkovej hodnote do 90 000 eur", zakončil Michal Hrabovský, riaditeľ Divízie služieb KOSIT a. s..

Autor: (poč)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.10.2016
V budovách NR SR separujú odpad upratovačky
Tlačové NR SR nám elektronickou poštou odpovedalo na otázky.
viac
14.03.2017
Pri testovaní kontajnerov pod zemou postupujú mestá zatiaľ opatrne
Po Liptovskom Mikuláši, Nitre, Trenčíne, Trnave či ďalších mestách to skúšajú s testovaním polopodzemných kontajnerov komunálneho odpadu aj v Košiciach a Piešťanoch.
viac
02.04.2020
V meste začali s dezinfekciou kontajnerov na odpad
V meste Vranov nad Topľou začali s dezinfekciou nádob na odpad aj celých kontajnerových stojísk. Samospráva plánuje činnosť rozšíriť i na lavičky, autobusové zastávky a zábradlia.
viac
17.05.2021
V troch lokalitách v Dubnici nad Váhom vybudujú nové polopodzemné kontajnery
Mesto vybuduje v nadchádzajúcich týždňoch nové stojiská polopodzemných kontajnerov v troch lokalitách – predovšetkým tam, kde súčasné kontajnerové stojiská kapacitne nepostačujú a nie je možné ich rozšíriť doplnením o ďalšiu zbernú nádobu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %