Streda 19.06.2024
Dnes má meniny 
Alfréd
°C
30.12.2020 03:25

Končiaci sa rok bol pre Prešov podľa primátorky jedným z najnáročnejších


Na archívnej snímke primátorka Prešova Andrea Turčanová. Snímka zdroj: (tasr).


Jedným z najnáročnejších v jeho novodobej histórii bol pre mesto Prešov končiaci sa rok 2020. Skonštatovala to primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.


Ako povedala, začiatok roka bol výrazne poznačený tragédiou, ku ktorej došlo 6. decembra 2019 na Mukačevskej ulici.

„Ani v sne by mi v tom čase nenapadlo, že do mesiaca budeme čeliť pandémii, akú ľudstvo nezažilo už takmer 100 rokov. V krajine nastali prísne obmedzenia a začalo sa ekonomicky náročné obdobie šetrenia, v dôsledku čoho sme museli prehodnotiť všetky plánované investície. Našou úlohou však zároveň bolo pomôcť chrániť zdravie tých najzraniteľnejších skupín obyvateľstva vrátane seniorov,” uviedla Turčanová s tým, že napriek situácii si radnica musela naďalej plniť svoje úlohy.

„Stáli sme pred spustením kľúčovej rekonštrukcie Jarkovej ulice, ktorá je súčasťou historického centra mesta. Dlho pripravovanú investíciu v objeme 3,6 milióna eur sme sa nakoniec rozhodli zrealizovať. Teší ma, že najnáročnejšia časť stavebných prác sa pomaly chýli ku koncu,” priblížila Turčanová.

Pre mesto bola veľmi dôležitou podľa jej slov aj rekonštrukcia zimného štadióna za bezmála 5 000 000 eur bez akejkoľvek štátnej dotácie. V druhej polovici roka sa podarilo práce úspešne ukončiť. V jeho modernizácii plánuje mesto pokračovať aj v roku 2021. Za jednu z kľúčových investícií, v objeme takmer 20 000 000 eur, považuje Turčanová výstavbu nového futbalového štadióna, ktorá by sa mala začať na jar 2021.

Ako ďalej povedala, medzi najvýznamnejšie športové stavby v meste nepochybne patrí aj cyklistický velodróm, ktorý je celoslovenským unikátom. Snažia sa o jeho postupnú obnovu.

„Zároveň však dlhodobo rozširujeme sieť cyklochodníkov v celom meste. V uplynulých rokoch sme postavili šesť nových cyklochodníkov na sídliskách aj v samotnom centre mesta v celkovej dĺžke približne desať kilometrov,” priblížila primátorka.

S pomocou eurofondov sa mestu podľa jej slov podarilo zmodernizovať vozový park MHD, ktorý sa v jeseni rozšíril o desať nových komfortných a ekologických trolejbusov v celkovej hodnote viac ako 6,2 milióna eur.

„V posledných mesiacoch roka vyvrcholili aj prípravy na zavedenie nového systému parkovania, ktorý spúšťame už od januára 2021 v širšom centre mesta v rámci prvých dvoch parkovacích zón,” zhodnotila Turčanová.

V roku 2020 sme taktiež pokročili vo výkupe pozemkov pre prvú etapu centrálneho mestského parku a v roku 2021 chceme vo výkupe pokračovať.

„Jednou z najnáročnejších úloh, ktorú sme museli v tomto roku zrealizovať, boli dve kolá celoplošného testovania,” skonštatovala primátorka.

V roku 2021 mesto plánuje pokračovať v pripravených investičných aktivitách. „Chceme dokončiť rekonštrukčné práce na cyklistickom velodróme a základnej umeleckej škole na ulici Prostějovskej. Pripravujeme rekonštrukciu mosta Škultétyho, pokračovanie rekonštrukcie nákupného strediska Opál, rekonštrukciu zariadenia pre seniorov Harmónia na Cemjate a množstvo ďalších stavieb a projektových dokumentácií, ktoré sú v pláne investičnej výstavby mesta Prešov na rok 2021,” dodala Turčanová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.08.2018
Prešov zažije sviatok dráhovej cyklistiky s medzinárodnou účasťou
Velodróm Prešov bude v stredu 29. augusta strediskom veľkých pretekov s medzinárodnou účasťou pod záštitou primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej. Po prvýkrát v 29-ročnej histórii odštartuje Grand Prix mesta Prešov.
viac
27.08.2020
Ľadová plocha na zimnom štadióne v Prievidzi má nové úsporné osvetlenie
Ľadová plocha na zimnom štadióne v Prievidzi má nové úsporné osvetlenie. Rekonštrukciu svetidiel za viac ako 46 000 eur sčasti zabezpečili Technické služby mesta Prievidza (TSMPD) a financovali ju zo svojho rozpočtu. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.
viac
31.12.2020
Mesto hodnotí tento rok z pohľadu investícií ako úspešný
Mesto Lipany hodnotí tento rok napriek okolnostiam v súvislosti s koronakrízou ako úspešný. Ako uviedol jeho primátor Vladimír Jánošík, očakával väčšie výpadky v podielových daniach, ktoré sa podľa jeho slov našťastie nenaplnili.
viac
18.01.2021
V roku 2020 sa aj napriek pandémii Rožňava rozvíjala
Hoci bol vlaňajšok predovšetkým rokom ochorenia COVID-19, samospráva Rožňavy neprestala aj za podpory poslancov pokračovať v budovaní a rozvoji mesta. Uviedol to primátor Michal Domik v zhrnutí uplynulého roka na sociálnej sieti.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %