Kežmarská radnica.
Mesto Kežmarok sa chce postupne v horizonte niekoľkých rokov stať Smart City, čiže inteligentným mestom. Primátor Kežmarku Ján Ferenčák chce vybudovať moderné a dynamické mesto.
Pôjde predovšetkým o zlepšenie života občanov s využitím najnovších technológií. Informovala o tom komunikačná manažérka mesta Kežmarok Zuzana Šlosárová.
Kežmarská radnica v pondelok 9. januára privítala skupinu expertov so skúsenosťami z českých inteligentných miest. Ich úlohou je pripraviť koncepciu smart riešenia. "V predošlých dvoch rokoch sme urobili niekoľko krokov, ktoré môžeme považovať za smart. Odborníci musia najskôr získať informácie a zistiť, ako sme v modernizácii ďaleko. Výsledný dokument má mať konkrétne odporúčania na jednotlivé operačné programy a iné dotačné schémy, ktoré by sme mohli použiť na svoj rozvoj," uviedol primátor. Podľa neho samospráva zaviedla jednotnú ekonomiku mesta, zateplila základné školy v jej pôsobnosti, rovnako vytvorila i strategický dokument Akčný plán okresu Kežmarok ešte v čase, keď neniesla prívlastok inteligentného mesta.
"Smart City znamená prepojenie inteligentných systémov, ktoré dokážu optimalizovať zdroje, využívať infraštruktúru s človekom, spoločnosťou a rodinou tak, aby smart mesto maximálne zužitkovalo tieto technológie pre zlepšenie kvality života obyvateľov," vysvetlil člen expertnej skupiny a zároveň dekan Dopravnej fakulty Českého vysokého učení technického v Prahe Miroslav Svítek s tým, že Kežmarku poskytli pohľad z vonku spojený so skúsenosťami. Finálny návrh inteligentného Kežmarku by mala skupina expertov prezentovať radnici približne o dva mesiace.
Myšlienku inteligentného mesta už niekoľko rokov využívajú európske metropoly ako Viedeň, Barcelona či Praha. V susednom Česku majú väčšie skúsenosti. Koncept inteligentných riešení je zavedený v českom Písku, Žďári nad Sázavou či Ústí nad Labem.