Piatok 24.05.2024
Dnes má meniny 
Ela
°C
20.05.2023 02:30

Jediné múzeum máp na Slovensku oslavuje 5 rokov


Slovenské múzeum máp


Symbolickým prestrihnutím zelenej stuhy sa 26. mája roku 2018 sprístupnila pre verejnosť expozícia Slovenského múzea máp. Ako jediné múzeum máp na Slovensku navštívili už desiatky školských zájazdov a tisícky turistov.


Expozícia Slovenského múzea máp, nachádzajúca sa pri Banskej Bystrici, približuje geografiu a kartografiu veľmi zaujímavou, atraktívnou formou. Vďaka najmodernejším technológiám či interaktívnym modelom dokáže múzeum máp upútať a presvedčiť o tom, že geografia môže byť zábavná, i tých najmenších. Preto sa expozícia múzea dostáva do povedomia širokej odbornej verejnosti, ako aj vysokej obľube pre vzdelávacie inštitúcie.

Už 5 rokov zážitkov

V piatok, 26. mája oslavuje múzeum máp svoje prvé 5. narodeniny. „Pri tejto príležitosti sa chceme o tieto slávnostné chvíle podeliť aj s návštevníkmi. Preto vás srdečne pozývame do expozície múzea máp osláviť naše prvé výročie. Aby sa k nám mohli návštevníci dostať aj v neskorých hodinách, v tento deň sme prispôsobili otváracie hodiny. V piatok tak bude expozícia verejnosti sprístupnená v čase od 9 do 19 hodiny večer. Pre každého čaká sladké prekvapenie ako aj ku každej zakúpenej vstupenke mapa zadarmo,“ hovorí kurátorka múzea, Andrea Farkašová.

Piatok medzi kartografmi Stála expozícia múzea pozostáva z viacerých stanoviští orientovaných na oblasť geografie či kartografické témy. Práve prebiehajúcou tematickou výstavou sú jaskyniarske a banícke mapy, doplnené o vzácne zbierkové predmety z minulého storočia a meračskými prístrojmi zo súčasnosti. Interaktívnou atrakciou múzea okrem pieskového virtuálneho modelu je aj letecký simulátor. Na čo sa môžu návštevníci tešiť v tento výnimočný deň? „Okrem prehliadky expozície či možnosti vyskúšať si letecký simulátor sa návštevníci môžu tešiť na občerstvenie, darček ku každej zakúpenej vstupenke, zaujímavé kartografické hry pre deti, ako aj malé prekvapenie. Touto cestou Vás všetkých pozývam do nášho malého múzejného zariadenia a tešíme sa, že slávnostné chvíle strávite spoločne s nami,“ s úsmevom na tvári pozýva kurátorka múzea máp. Prehliadka expozície s výkladom bude prebiehať každú hodinu. Posledný možný vstup do múzea je o 18,30 hod.

Všetky aktuálne informácie a novinky múzea nájdete na webovej stránke www.muzeummap.sk

Autor: Mgr. Andrea Farkašová, kurátorka Slovenského múzea máp


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.05.2017
Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne oslávila 20 rokov svojej existencie
V priestoroch Kursalonu v Trenčianskych Tepliciach sa v pondelok (15. 5.) podvečer uskutočnil slávnostný galavečer pri príležitosti 20. výročia vzniku Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne (TnUAD).
viac
19.03.2019
V Múzeu SNP opäť spomínali na vypálenie Kališťa a vyvraždenie ľudí
Tragické udalosti počas druhej svetovej vojny v niekdajšej malej horskej osade Kalište si v pondelok pripomenuli účastníci spomienkového podujatia Stretnutie s Kališťanmi, ktoré každoročne organizuje Múzeum SNP v Banskej Bystrici a Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.
viac
12.08.2020
Rajecká Anča má 10 rokov
Rajecká Anča vyrazí zo Žiliny do Rajca a späť už po desiatykrát. Obľúbené podujatie organizované Považským múzeom v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a Spoločnosťou Považskej dráhy Žilina začalo v roku 2010.
viac
19.08.2021
Predstavili pamätnú mincu Senice
V rámci cyklu stredajších letných prednášok „Leto v múzeu“, v stredu primátor Senice Martin Džačovský predstavil pamätnú mincu, ktorá bola vyrobená pri príležitosti 625. výročia udelenia mestských privilégií Senici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %