Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
29.05.2023 07:00

J. Hrabko: ZMOS právo veta nezíska, ale rozumná vláda ho obchádzať nebude


Snímka zdroj: (tasr).


Možnosť uplatnenia práva veta pri legislatívnych návrhoch s priamym dosahom na fungovanie samospráv, po ktorom volá novozvolený predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik, je politicky nereálna.


Rozumná vláda však bude prípravu takejto legislatívy so zástupcami samosprávy konzultovať. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Ak by ZMOS exkluzívne získal právo vetovať časť pripravovanej legislatívy, podľa Hrabka by podobnú právomoc začali žiadať aj iné organizácie. Preto považuje akceptovanie požiadavky za politicky málo pravdepodobné. "Ale malo by byť úplne prirodzené, že ak ZMOS vznáša zásadné námietky k nejakému pripravovanému kroku vlády, mali by sa zísť vyjednávači a dohodnúť sa, aby prišlo ku konsenzu," poznamenal. Pripomenul, že ZMOS má už dnes možnosť vyjadrovať sa k pripravovanej legislatíve v rámci pripomienkovacieho konania.

Hrabko zareagoval aj apel ministra financií Michala Horvátha, že Slovensko viac ako kedykoľvek predtým potrebuje zodpovednú debatu o stave verejných financií a možnostiach, ako ho zlepšiť. Tvrdí, že ak sa minister a Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhodlali k takémuto apelu, situácia je v skutočnosti pravdepodobne ešte horšia, ako avizujú. "Súčasné politické strany si to už uvedomujú. Odkázal by som na návrh uznesenia z dielne bývalého ministra sociálnych vecí Milana Krajniaka, ktorým by chcel zaviazať vládu predložiť do konca augusta tohto roka návrh vyrovnaného rozpočtu," upozornil Hrabko.

Takýto návrh rozpočtu by bol podľa neho iba modelový, skutočný rozpočet zostaví až nová vláda a je málo pravdepodobné, že bude vyrovnaný. "Strany sú si vedomé toho, že ekonomicko-sociálna situácia nie je dobrá a hľadajú spôsoby, ako to riešiť. A chcú si nechať poradiť aj od úradníkov tejto vlády. Platiť to, samozrejme, nebude, reálny rozpočet pripraví až nová vláda, ale bol by to námet na premýšľanie," uzavrel Hrabko.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.01.2019
Spolupráca ZMOS a TASR pokračuje, mestám a obciam pribudne servis v maďarčine
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pokračuje v spolupráci s verejnoprávnou Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR). Po bilancii ročnej spolupráce je na oboch stranách všeobecná zhoda. Novinkou je servis v maďarskom jazyku.
viac
26.11.2020
Zavedenie pravidiel na likvidáciu bioodpadu sťažuje koronakríza
Nové legislatívne pravidlá na likvidáciu kuchynského bioodpadu by mali na Slovensku platiť od januára budúceho roka.
viac
19.01.2024
ZMOS a TASR podpísali zmluvu o spolupráci
Zmluvu o spolupráci podpísali vo štvrtok predseda ZMOS Jozef Božik a generálny riaditeľ TASR Vladimír Puchala. Zmluva umožňuje sprístupnenie servisov TASR pre všetkých členov ZMOS. Využívať ich môžu nielen ako zdroj informácií, ale aj pre svoje webové sídla či na iné nekomerčné použitie.
viac
01.02.2024
Sociálni partneri ZMOS a RÚZ o spolupráci v Aliancii sektorových rád
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik sa stretol s generálnym sekretárom Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martinom Hoštákom k témam sociálneho dialógu, spolupráci v rámci novozriadenej Aliancie sektorových rád a k ďalším spoločným témam spolupráce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %