Kaštieľ v Močenku v budúcnosti využijú na pobytové a ambulantné formy práce s rodinou a osobami blízkymi vo vzťahu s klientom.
Zo zdrojov Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) zafinancujú prvý projekt deinštitucionalizácie poskytovania sociálnych služieb a zabezpečenia výkonu opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v Nitrianskom samosprávnom kraji.
Projekt s názvom Deinštitucionalizácia Detského domova Močenok v objeme 741-tisíc eur celkových oprávnených výdavkov predložila cirkevná organizácia Komunita Kráľovnej pokoja. Jeho cieľom je transformácia existujúceho veľkokapacitného zariadenia detského domova, ktorý je umiestnený v kaštieli v Močenku, na zariadenie zabezpečujúce výkon opatrení na komunitnej báze, t. j. v prirodzenom sociálnom prostredí alebo v prirodzených spoločenstvách, čo najviac podobných bežnej rodine.
Projekt predpokladá postavenie rodinného dvojdomu v Radošine a kúpu rodinného domu v Nitre s pozemkom, ako aj vnútorného zariadenia nových objektov, do ktorých umiestnia deti z Detského domova v Močenku. V súlade s Transformačným plánom Detského domova po realizácii projektu budú skupiny detí umiestnené v maximálnom počte 10 osôb v jednom bytovom dome a štyroch rodinných domoch na rôznych miestach – v obciach Močenok a Radošina a v mestách Šaľa a Nitra. Uvoľnené priestory v rodinnom dome areálu kaštieľa Močenok a v samotnom kaštieli sa využijú na pobytové a ambulantné formy práce s rodinou a osobami blízkymi vo vzťahu s klientom. Detský domov Močenok touto podporou z IROP vytvorí zariadenie plne integrované v komunite, vylučujúce segregáciu a izoláciu a umožňujúce deťom a mladým dospelým plnohodnotný nezávislý život v prirodzenom sociálnom prostredí.
Župa rozšíri aj služby včasnej intervencie
Nitriansky samosprávny kraj rozšíri vo svojich zariadeniach sociálnych služieb (ZSS) služby včasnej intervencie. Tie sú určené rodinám a deťom, ktorých vývoj je ohrozený zdravotným postihnutím.
V súčasnosti poskytujú takéto služby ZSS Kreatív v Klasove (okr. Nitra), kde pomáhajú desiatim rodinám z okresov Levice a Nitra. V ZSS Kamilka v Mani (okr. Nové Zámky) našlo doteraz pomoc 11 rodín z okresov Nové Zámky a Komárno.
Na základe rozhodnutia krajských poslancov budú služby včasnej intervencie poskytovať od 1. mája aj v ZSS Viničky v Nitre pre okresy Nitra, Šaľa a Topoľčany. V zariadení Jeseň života v Leviciach začnú nové služby poskytovať od 1. júla, určené budú pre rodiny v okresoch Levice, Nové Zámky a Levice. Podľa slov riaditeľa Úradu NSK Dušana Guťana sa služba včasnej intervencie poskytuje dieťaťu do siedmich rokov veku. Jej súčasťou je špecializované sociálne poradenstvo, sociálna i komunitná rehabilitácia. „Vykonáva sa aj stimulácia komplexného vývoja dieťaťa so zdravotným postihnutím. Službu včasnej intervencie možno poskytovať ambulantnou i terénnou formou," vysvetlil D. Guťan. Ako doplnil, včasná intervencia je zameraná predovšetkým na deti s vývinovým oneskorením, Downovým syndrómom, so zrakovým, sluchovým či iným postihnutím, a tiež na deti a rodiny v nepriaznivej sociálnej situácii. Náklady na zriadenie služby včasnej intervencie v ZSS Viničky a Jeseň života odčerpajú z rozpočtu kraja takmer 98 000 eur.