Štvrtok 23.05.2024
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
18.09.2023 11:05

IEP: Skládky odpadu nie sú na Slovensku rovnomerne rozložené


Ilustračná snímka: odpady-portal.sk


Skládky odpadu nie sú na Slovensku rovnomerne rozložené. Najväčšiu kapacitu dosahujú skládky nie nebezpečného odpadu v Banskobystrickom a Košickom kraji, viac ako dva milióny ton. Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) "Ako von zo smetiska".


Naopak kapacitu menej ako 125.000 ton majú skládky v Bratislavskom kraji. "V roku 2020 zaznamenali viaceré obce v tomto kraji regionálny nedostatok kapacít na skládkovanie komunálneho odpadu. Zvyšovanie miery triedenia a následnej recyklácie je tak dôležité aj v súvislosti s udržaním funkčného odpadového hospodárstva," poukázali analytici.         

IEP zároveň pripomína, že v prípade niektorých starších skládok čelí Slovensko žalobe zo strany Európskej komisie za ich neuzavretie. V konaní je v súčasnosti 21 skládok. Ide o štádium prvej žaloby. "Na všetkých týchto skládkach sa odpad už neskládkuje, takže ich uzavretie nevedie k strate kapacít skládkovania. Vo väčšine prípadov bola rekultivácia už ukončená, respektíve prebieha s plánovaním ukončením prác najneskôr do roku 2026," priblížil.         

Problematických je podľa inštitútu deväť skládok, ktoré nemajú dostatočnú výšku účelovej finančnej rezervy. Ich uzavretie bude musieť byť financované z iných zdrojov, napríklad z Environmentálneho fondu.         

Od roku 2024 by mal platiť zákaz skládkovania neupraveného komunálneho odpadu. Súčasné kapacity zariadení na mechanicko-biologickú úpravu (MBÚ) sú nedostatočné pre splnenie tejto povinnosti. Pokrývajú iba tretinu potrebných kapacít. "Počas roku 2024 sa očakáva výrazne zvýšenie kapacít MBÚ, ktoré by pokryli tri štvrtiny potreby pre nakladanie s komunálnym odpadom. Budovanie zariadení môže byť obmedzené zdĺhavosťou schvaľovacích procesov," povedali analytici s tým, že kapacity môžu chýbať na regionálnej úrovni.         

Vlani sa odpad ukladal na 81 skládkach. Z toho 62 bolo určených na nie nebezpečný odpad, kam patrí väčšina komunálneho aj priemyselného odpadu. Ďalších osem bolo na skládkovanie nebezpečného odpadu a 11 pre inertný odpad. Od roku 2015 klesol celkový počet skládok o takmer tretinu.         

V súčasnosti nie je možné otvárať nové skládky. Dajú sa však rozširovať kapacity už existujúcich skládok odpadov. Rozširovanie prebieha každý rok. Povolenia vydáva Slovenská inšpekcia životného prostredia alebo okresný úrad.

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.12.2020
Dokážeme do roku 2030 znížiť percento skládkovania na číslo 10?
Pri prognózovaní, či do rokov 2030-35 znížime skládkovanie komunálnych odpadov na 10 percent, pripomínajú dnešné reálie praktického riešenia tak trochu veštenie zo sklenej gule čarodejníka.
viac
12.01.2021
Na Slovensku má byť v roku 2021 zatvorených 21 skládok
V roku 2021 má byť zatvorených 21 skládok na Slovensku. Envirorezort ich zatvorenie avizuje dlhodobo.
viac
29.04.2021
ZMOS odmieta vládne nariadenie k poplatkom za odpady
Združenie miest a obcí Slovenska odmieta návrh nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov a podrobnosti súvisiace s prerozdeľovaním príjmov z poplatkov za uloženie odpadov.
viac
28.03.2023
Slovák vyhodí v priemere 11 kíl textilu ročne. Ako sa dá recyklovať?
Množstvo textilného odpadu rastie nielen vo svete, ale aj u nás. To predstavuje vážny problém. Riešením by mohlo byť zavedenie triedeného zberu pre textil, ktoré by sa malo spustiť v roku 2025.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %