Pondelok 19.04.2021
Dnes má meniny 
Jela
°C
03.03.2021 10:35

Hygienici zakázali na hornej Nitre predaj nápojov cez výdajné okienka


Ilustračná snímka: (tasr).


Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom v okrese Prievidza je vážna. Zdravotníci tam evidujú pacientov, ktorí majú najťažšie stavy ochorenia COVID-19. Dodržiavanie opatrení prídu kontrolovať do okresu i vojaci, hygienici zase zakázali predaj nápojov cez výdajné okienka.


„Situácia v okrese je veľmi zlá a je svojím spôsobom výnimočná. V rámci COVID automatu sme síce zaradení do bordovej oblasti, ale momentálne sme najhorší, čo sa týka ťažkých priebehov ochorenia COVID-19, ktoré si vyžadujú liečenie na pľúcnej ventilácii,” povedal v utorok prednosta Okresného úradu v Prievidzi Juraj Gordan.

Zdravotníci podľa neho v súčasnosti rozhodujú o živote a smrti pacientov, čo majú potvrdzovať i informácie z Ministerstva zdravotníctva SR. „Nie je možné z okresu Prievidza posielať ťažké prípady do iných nemocníc, pretože nie je kde. V okrese je nemocnica zahltená,” podotkol.

Odborníci sa zaoberajú i otázkou, čo spôsobuje ťažkú epidemiologickú situáciu na hornej Nitre. „Zrejme to súvisí s dlhodobým stavom obyvateľstva v okrese, ktoré je postihnuté tunajším priemyslom. Obštrukčná choroba pľúc, ktorú dlhodobo zaznamenávajú u obyvateľov vo vysokej miere zrejme spôsobuje to, že sme ďaleko na predných miestach aj v ťažkých priebehoch COVID-19,” vysvetlil Gordan.

Dodržiavanie opatrení v okrese prídu kontrolovať i príslušníci Ozbrojených síl SR. Vojaci by mali doplniť hliadky mestskej a štátnej polície, ktoré sú poddimenzované pre mnoho práceneschopných príslušníkov, ozrejmil prednosta. „Armáda príde na pomoc a doplní chýbajúce počty mestských i štátnych policajtov, aby ľudia videli pohyb týchto zložiek a uvedomili si, že táto situácia je naozaj veľmi vážna,” dodal Gordan.

Reakciou na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na hornej Nitre, ako i v bojnickej nemocnici, je i nová vyhláška Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach. Vyhlášku v podobe zákazu predaja alkoholických a nealkoholických nápojov na priamy konzum alebo so sebou prijal nad rámec vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR a platí pre okresy Prievidza a Partizánske, ozrejmila regionálna hygienička Zuzana Tornócziová. „Reštaurácie a ďalšie prevádzky tak budú musieť pozastaviť tento predaj, keďže sme tam zaznamenávali vysokú koncentráciu ľudí, ktorí tam stáli a popíjali. Potrebujeme znížiť mobilitu a pripomíname, že platí zákaz vychádzania a zákaz zhromažďovania,” uzavrela Tornócziová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.02.2018
Samosprávy pozývajú k spolupráci na tvorbe Akčného plánu rozvoja hornej Nitry
Pracovný trh regiónu hornej Nitry čaká nevyhnutná transformácia. Aby pracovné príležitosti pre jeho obyvateľov ostali zachované, je nevyhnutná úzka spolupráca regionálnych samospráv, štátu i súkromného sektora.
viac
26.05.2018
Úspešný 3. ročník Olympiády detí hornej Nitry
Dejiskom 3. ročníka Olympiády detí hornej Nitry bol už tradične atletický areál ZŠ Sama Chalupku v Prievidzi.
viac
19.02.2020
Vyhlásili výzvu na podporu malých a stredných podnikov v regióne Horná Nitra
Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratné finančné príspevky zameranú na podporu rozvoja podnikania malých a stredných podnikov v rámci Iniciatívy Európskej komisie zameranej na transformáciu uhoľného regiónu Horná Nitra.
viac
10.02.2021
Obce na hornej Nitre už nie sú schopné zabezpečiť ďalšie testovanie
Členské samosprávy Združenia miest a obcí hornej Nitry (ZMO HN) už nie sú schopné naďalej zabezpečovať kapacity pre ďalšie testovanie obyvateľov na COVID-19.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %