Humenskí poslanci na stredajšom rokovaní. (Zdroj: TASR)
Poslanci mestského zastupiteľstva v Humennom na svojom stredajšom zasadnutí schválili zavedenie participatívneho rozpočtu. Zmenili tiež podmienky pre poskytovanie dotácií z rozpočtu mesta.
Participatívny rozpočet je do hospodárenia s verejnými zdrojmi v humenskej samospráve rozhodnutím mestských poslancov zavedený po prvý raz. Predchádzajúce návrhy niekdajšej poslaneckej opozície na jeho uplatnenie neboli za bývalého vedenia podporené väčšinovo. Uviedol to pre TASR súčasný primátor mesta Miloš Meričko. "Keďže je to prvý krok, taký pilotný projekt participatívneho rozpočtu, je tam suma daná len vo výške 12.000 eur. Ak bude o participáciu záujem zo strany občanov či združení, samozrejme, v ďalších rokoch sa môže tento participatívny rozpočet zvýšiť," doplnil s tým, že Humenné sa tak zaradí k moderným mestám, ktoré už participatívny rozpočet zavedený majú.
Všeobecne záväzným nariadením (VZN) o poskytovaní dotácií z rozpočtu mesta reagovala humenská samospráva na výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR. Upravuje najmä samotné definovanie účelu poskytovania dotácií. Kým v predchádzajúcom roku zaevidoval mestský úrad 330 žiadostí, nový systém predpokladá ich zníženie na približne 140 ročne. Súvisí to s prvotným určením, do ktorej oblasti priorít mesta bude žiadosť o dotáciu patriť. Nové VZN oblasti rozdelilo v súlade s komisiami mestského zastupiteľstva, výšku dotácií pre jednotlivé oblasti tiež vytýčilo percentuálne. Kým v roku 2019 mesto podporilo šport sumou 302.355 eur, čo predstavovalo 83,4 percenta zo všetkých poskytnutých dotácií, od roku 2020 to bude 74 percent. Podľa nového VZN sa tiež zvýši dispozičné právo primátora z dvoch na päť percent a bude tiež môcť samostatne rozhodovať o dotácii do výšky 1500 eur namiesto doterajších 1000 eur.