Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
12.02.2022 02:40

Hrnčiarske Zalužany chcú stavbou rodinných domov stabilizovať populáciu


Ilustračná snímka, zdroj: mapio.net


Plánovanou individuálnou bytovou výstavbou (IBV) sa v obci Hrnčiarske Zalužany v okrese Poltár snažia zastabilizovať neustále sa znižujúci počet obyvateľov.


V časti Rakatník, kde obec vlastní asi 4,5 hektára pozemkov, chce v najbližších rokoch ponúknuť na výstavbu rodinných domov asi 30 parciel.      

„Máme už vypracovaný projekt, na ktorý sme získali 30.000 eur z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Tento rok by sme chceli získať územné rozhodnutie a stavebné povolenie,“ uviedol pre TASR starosta Branislav Nociar. Obec chce v danej lokalite vybudovať aj inžinierske siete, na ich financovanie však bude potrebovať externé zdroje.         

Podľa Nociara má obec v súčasnosti asi 830 obyvateľov. Záujem o nové bývanie prejavujú už dlhodobo miestni občania, ale aj obyvatelia okolitých miest a obcí. „Máme výhodnú polohu, keď do okresného Poltára je asi desať kilometrov a do Rimavskej Soboty a Lučenca 15, respektíve 20 kilometrov,“ pripomenul.       

Starosta mal v pláne ešte pred piatimi rokmi stavať aj nájomné byty. O dotáciu chcel požiadať Štátny fond rozvoja bývania. Jeho návrh však medzi poslancami nenašiel podporu.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.06.2020
V Liptovskom Mikuláši tento rok začnú stavať 80 rodinných domov
V meste Liptovský Mikuláš začnú tento rok stavať približne 80 rodinných domov, 60 domov by mali dokončiť. Vyplýva to z podkladov odboru územného rozhodovania a stavebného poriadku radnice.
viac
22.09.2020
Vo vybraných okresoch sa má v októbri začať radónový prieskum
V Levickom, Komárňanskom a Topoľčianskom okrese sa bude od polovice októbra vykonávať radónový prieskum. Polročný projekt financovaný Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu vo Viedni bude zisťovať objemovú aktivitu radónu v ovzduší.
viac
20.01.2022
V Rusovciach sa chystá rozsiahly developerský projekt
V bratislavských Rusovciach plánuje niekoľko investorov rozsiahly developerský projekt, ktorý počíta s výstavbou 18 polyfunkčných objektov a nízkopodlažnej individuálnej obytnej zástavby v podobe 91 rodinných domov.
viac
23.08.2023
Investor chce na západe Žiaru nad Hronom vybudovať novú štvrť s rodinnými domami
Na západnom okraji mesta Žiar nad Hronom by mohla vzniknúť nová štvrť s rodinnými domami. Pri ceste vedúcej do susednej obce Lovča chce developer vybudovať inžinierske siete a infraštruktúru pre viac ako stovku stavebných pozemkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %