Streda 08.04.2020
Dnes má meniny 
Albert
°C
25.02.2020 01:05

Hradné múzeum vo Fiľakove otvorí výstavu „Čarovné kraslice“


Pozvánka.


Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na prehliadku výstavy ľudovej remeselníčky Tünde Horkay Benko s názvom „Čarovné kraslice“. Vernisáž sa uskutoční 28. februára 2020 v Mestskom vlastivednom múzeu.


Tvorkyňa sa narodila v Košiciach, vyrastala v neďalekej obci Veľká Ida a v súčasnosti pôsobí už viac ako dvadsať rokov na Základnej škole Lajosa Mocsáryho vo Fiľakove, ako pedagogička prvého stupňa. Považuje za veľmi dôležité, aby si mladá generácia obľúbila a osvojila mnohoraké odvetvia ľudového umenia, a na tento vznešený účel využíva každú príležitosť. Na škole vedie tvorivý krúžok, v rámci ktorého sa snaží priblížiť žiakom rôzne techniky zdobenia kraslíc.

Autorka výstavy sa môže pochváliť niekoľkými oceneniami. V roku 2006 jej združenie Palócföldi Népi Iparművészek Egyesülete udelilo prestížne uznanie za zásluhy v oblasti ľudového umenia, a v roku 2008 ju minister školstva a kultúry Maďarskej republiky vyznamenal cenou „Pro Cultura Hungarica“. Pred dvomi rokmi získali jej kraslice s poipeľským motívom značku Regionálny produkt Novohrad.

Návštevníci výstavy sa budú môcť pokochať krásne zdobenými kraslicami, a navyše sa oboznámia aj so zvyklosťami spojenými s  najstarším symbolom plodnosti.

Existuje viacero techník na dekorovanie vajíčok. V Poiplí boli najrozšírenejšie kraslice zdobené technikou batikovania voskom, počas ktorej sa roztavený včelí vosk aplikoval na povrch vajíčka drevenou trubičkou, pričom vzniknuté ornamenty mali svoj osobitý význam.

Výstava predstavuje bohatý fond motívov voskovaných kraslíc z viacerých regiónov – predovšetkým z Novohradu, ktoré pochádzajú zo zbierok významných miestnych zberateľov a z vlastnej zbierky autorky, ale obsahuje aj motívy z Hontu a Gemera. Jej súčasťou sú aj archaické vzory pochádzajúce spod Zobora a z ďalších slovenských obcí ako sú Polichno, Horná a Dolná Strehová, Uňatín, či Domaniža.

Na vernisáži, ktorá sa začne o 16:30 hod. vystúpi speváčka ľudových piesní Fruzsina Borbála Kovács-Benko. Unikátna kolekcia bude sprístupnená do 10. 3. 2020.

Vznik prezentovanej zbierky bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

Autor: (hmf)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Noc múzeí a galérií vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove srdečne pozýva všetkých záujemcov na X. ročník celovečerného podujatia Noc múzeí a galérií, ktoré sa uskutoční 20. mája 2017.
viac
07.08.2017
Otvorenie výstavy palóckeho prelamovaného nábytku
V rámci osláv Palóckych dní a Dní mesta Fiľakovo otvorí Hradné múzeum vo Fiľakove jedinečnú výstavu.
viac
04.08.2018
Otvorenie jubilejnej výstavy Petra Kovácsa Garpa a Bunker túra
Hradné múzeum vo Fiľakove otvára 10. augusta 2018 výstavu fiľakovského výtvarníka Petra Kovácsa Garpa s názvom „Krehké“. Výstavu umelca, známeho už aj zahraničného publika, sprístupní inštitúcia pri príležitosti jeho okrúhleho výročia, počas konania kultúrneho festivalu XXVIII.
viac
07.12.2018
Otvorenie výstavy o niekdajších rómskych hudobníkoch a kapelách vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove sa začalo venovať zhromažďovaniu, digitalizácii a dokumentácii fotografií fiľakovských rómskych hudobníkov v roku 2010.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %