Piatok 03.04.2020
Dnes má meniny 
Richard
°C
07.02.2020 08:00

Hľadá sa podoba maskota EYOF 2021


Logo.


Mesto pod Urpínom je spájané s povesťami o permoníkoch, preto bude banský škriatok aj maskotom EYOF. O jeho podobe rozhodnú deti a mladí ľudia vo výtvarnej súťaži organizačného výboru EYOF 2021 Banská Bystrica a Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).


Banský škriatok permoník kedysi ochraňoval baníkov, o rok a pol však bude pomáhať športovcom a zabávať návštevníkov XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v Banskej Bystrici.

Drobné nadprirodzené bytosti – permoníci - kedysi podľa povestí strážili vzácne nerasty, kopali železnú, zlatú a striebornú rudu a predovšetkým ochraňovali baníkov. V čase nebezpečenstva im mali ukazovať cestu na svetlo zo zavalenej štôlne či priviesť pomoc. Permoníci, ktorí podľa povestí žili vo väčších spoločenstvách v podzemí, však neboli len milí. Ak sa niekto správal hlučne a nerešpektoval ich, tvrdo ho potrestali. Aj keď bane v Banskej Bystrici už dávno zanikli, škriatkovia sa vraj stále potulujú po okolí a ochraňujú spoločensky unavených návštevníkov mesta, aby sa z centra dostali bezpečne do svojich domovov.

Presná podoba banského škriatka permoníka nie je známa. Európsky olympijský festival mládeže Banská Bystrica 2021, n.o. a Slovenský olympijský a športový výbor preto vyhlásili výtvarnú súťaž o návrh najlepšieho maskota tohto podujatia. Súťaž je určená pre širokú verejnosť, od najmenších detí a mládeže až po profesionálov.

Úlohou súťažiaceho je do 28. februára 2020 vytvoriť návrh podoby maskota - permoníka, ktorý bude symbolizovať oblasť Banskej Bystrice. Charakteristika maskota podujatia sa spája s historickou bytosťou banským permoníkom ako pradávnym strážcom a ochrancom nerastov a pokladov v okolí banských štôlní, ktorý opatroval a kopal rudu so vzácnymi nerastami a pomáhal baníkom v práci a varoval ich pred nebezpečenstvom.

Organizátori vypísali štyri kategórie – pre deti do 10 rokov, mládež od 10 do 18 rokov, verejnosť od 18 rokov a profesionálnych výtvarníkov. Do súťaže budú prijaté plošné práce (maľba, kresba, grafiky) a práce vytvorené v grafických programoch. Diela majú byť vo formáte A4 alebo A3, počítačové práce vo formáte pdf. O víťazoch a konečnom návrhu maskota rozhodne odborná porota, ktorú zostavili Slovenský olympijský a športový výbor a Európsky olympijský festival mládeže Banská Bystrica 2021. Víťazné návrhy budú ocenené diplomom a vecnými cenami.

„Veríme, že súťažiaci svojou tvorivosťou a aktívnou účasťou na výtvarnej súťaži podporia zámery Slovenského olympijského a športového výboru a prispejú k propagácii Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2021 a k šíreniu myšlienok olympizmu,“ povedala riaditeľka školského programu pre rozvoj olympizmu EYOF 2021 Banská Bystrica Ivana Motolíková.

V minulosti to síce nebolo pravidlom, ale v posledných piatich desaťročiach sú maskoty neodmysliteľnou súčasťou veľkých športových podujatí. U fanúšikov sú veľmi obľúbení. Ich úlohou je nielen zabaviť a pobaviť deti, ale tiež „hecovať“ návštevníkov na tribúnach k väčšej podpore súťažiacich. Všeobecne vylepšujú atmosféru celého podujatia. Maskot je zároveň aj základným pilierom marketingových kampaní, symbolizuje usporiadateľskú krajinu, jej zvyky a tradície, zvyšuje ekonomické prínosy pre podujatia. Návštevníci si maskotov berú domov vo forme suvenírov.

Viac informácií o výtvarnej súťaži vrátane propozícií je k dispozícii na weboch Slovenského olympijského a športového výboru https://www.olympic.sk/clanok/sosv-organizacny-vybor-xvi-letneho-eyof-2021-v-banskej-bystrici-vyhlasuju-vytvarnu-sutaz-o-0 a Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021 www.eyof2021.com.

 

Autor: Peter PAŠUTH, OV EYOF 2021 Banská Bystrica


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Dvanásť projektov sa "pobije" o 20.000 eur z rozpočtu Banskej Bystrice
Banskobystričania môžu začať rozhodovať o rozdelení 20.000 eur z participatívneho rozpočtu mesta. Hlasovanie, ktorým ľudia podporia súťažné projekty, sa spustí 22. marca.
viac
08.06.2019
Mestskí poslanci dali "zelenú" organizácii EYOF v roku 2021
Mestskí poslanci v Banskej Bystrici vo štvrtok drvivou väčšinou hlasov podporili organizovanie a usporiadanie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021 v meste pod Urpínom.
viac
22.11.2019
Výstavba športovej haly je pre EYOF 2021 kľúčová, vláda ju podporila
Mesto pod Urpínom sa intenzívne pripravuje na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý bude hostiť od 24. júla do 1. augusta v roku 2021 viac než 3600 športovcov, členov realizačných tímov, funkcionárov z 50 európskych krajín.
viac
18.01.2020
Maskotom EYOF 2021 bude banský škriatok, hľadá sa jeho podoba
Súťaž je určená pre širokú verejnosť od najmenších detí a mládeže až po profesionálov. Ich úlohou je do 28. februára vytvoriť návrh podoby permoníka, ktorý bude symbolizovať oblasť Banskej Bystrice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.12 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %