Piatok 26.04.2024
Dnes má meniny 
Jaroslava
°C
13.01.2020 10:15

Greenpeace: Envirorezort stále nerobí dosť vo veci klimatickej krízy


Greenpeace - logo


Vo veci klimatickej krízy Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ani vláda stále nerobia dosť. Myslí si to organizácia Greenpeace. MŽP oponuje, že za posledné tri roky na Slovensku v boji proti klimatickej zmene urobili veľký kus práce.


Slovensko podľa Greenpeace patrí k ôsmim štátom Európskej únie, v ktorých v roku 2018 narástli emisie skleníkových plynov. "Celkovo je treba povedať, že MŽP, podobne ako celá vláda, stále nerobí v otázke klimatickej krízy dosť," skonštatoval koordinátor klimatickej kampane organizácie Greenpeace Radek Kubala.       

Hovorca MŽP Tomáš Ferenčák pre TASR povedal, že boj proti klimatickej zmene patrí medzi priority ministerstva. Spomenul, že envirorezort investuje do triedenia a recyklácie odpadov, zaviedol protiskládkový balíček a podporuje aj vodozádržné opatrenia. "Ministerstvu sa podarilo presadiť dodatočných 2,5 miliardy eur do roku 2030 na investície do opatrení na rozvoj obnoviteľných zdrojov, do znižovania energetickej náročnosti ekonomiky. Či už v doprave, stavebníctve, teplárenskom sektore," uviedol Ferenčák.       

Do budúcna chce Greenpeace požadovať, aby MŽP a aj ostatné ministerstvá robili vo veci ochrany klímy omnoho viac.       

Greenpeace naopak pozitívne hodnotí, že MŽP stálo v otázkach ťažby a spaľovania uhlia na Slovensku vždy na dobrej strane. "Ministerstvo požadovalo ukončenie ťažby a spaľovania uhlia, nasmerovalo Slovensko do medzinárodnej koalície štátov končiacich s uhlím 'Powering past coal alliance'," povedal Kubala. Ferenčák poznamenal, že Slovensko prijalo politicky náročné rozhodnutie o zastavení dotácií na spaľovanie domáceho uhlia do roku 2023.       

Envirorezort podľa Kubalu tiež podporoval ambicióznejší cieľ Európskej únie pre znižovanie emisií skleníkových plynov do roku 2030 a dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. "To veľmi oceňujeme," uviedol Kubala.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.02.2020
Envirorezort predstavil nízkouhlíkovú stratégiu
Náklady na rapídne znižovanie emisií skleníkových plynov budú predstavovať 1,8 % HDP ročne do roku 2040. Boj proti zmene klímy však prináša nevyčísliteľné zdravotné, environmentálne a ekonomické benefity.
viac
17.12.2020
Nová výzva programu SK-Klíma zohľadňuje princípy informálneho učenia sa
Ministerstvo životného prostredia SR ako správca programu SK-Klíma vyhlásilo 15. decembra 2020 otvorené výzvy na predkladanie žiadostí financovaných z Nórskych grantov a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
viac
10.08.2021
Správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení
Zverejnená správa o klíme podčiarkuje dôležitosť prijímania nevyhnutných opatrení, ktoré zmierna dôsledky klimatickej zmeny. Slovenský envirorezort v tejto súvislosti pripravuje Akčný plán adaptácie SR na zmenu klímy (NAP).
viac
28.03.2022
Súťažte o Najkrajší list a vyhrajte zaujímavé vecné ceny
Deti vo veku od 9 do 15 rokov sa stále môžu zapojiť do súťaže o Najkrajší list a vyhrať zaujímavé vecné ceny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %