Pondelok 28.09.2020
Dnes má meniny 
Václav
°C
10.03.2019 08:45

Gelnica získala na viacero podujatí dotácie z Fondu na podporu umenia


Ilustračná snímka


Viacero podujatí, ktoré sa v Gelnici budú tento rok konať, podporil Fond na podporu umenia (FPU). Ako pre TASR povedal vedúci oddelenia kultúry, športu a voľného času Mestského úradu Gelnica Milo Janáč, mesto každoročne organizuje desiatky rôznych podujatí.


Podľa neho medzi tie, ktoré navštevujú aj ľudia zo širšieho okolia, patrí i Festival hradných remesiel. Koná sa druhú júnovú sobotu na vrchu Zámčisko, kde sú ruiny hradu z 13. storočia. „Približujeme tam dobovú muziku, stredovekú kuchyňu, rôzne ukážky šermiarov, divadlo,“ povedal s tým, že z FPU na toto podujatie získalo mesto dotáciu vo výške 3000 eur.       

„Takisto sme získali dotáciu na multižánrový festival Gelnické iluminácie, ktorý sa uskutoční 7. septembra. Vždy sa koná na viacerých miestach v Gelnici. Súčasťou sú videomapping, čítačky autorov, koncerty, rôzne inštalácie a výstavy. Ľudia sa môžu aj aktívne zapájať do niektorých inštalácií a byť súčasťou diania,“ spresnil Janáč s tým, že tento rok mesto nadviazalo spoluprácu aj s jedným z českých kultúrnych magazínov. Očakáva preto tiež návštevníkov spoza rieky Morava. Výška podpory z FPU na toto podujatie predstavuje 2500 eur.      

 Ďalšiu dotáciu vo výške 1700 eur sa podarilo získať gelnickej základnej umeleckej škole (ZUŠ), a to na festival komornej hudby Gelnický kľúč, ktorý sa usporadúva od roku 2004. Ide o prehliadku neprofesionálnych detských, mládežníckych a dospelých komorných telies inštrumentálnej hudby rôzneho nástrojového obsadenia. Pravidelne sa koná posledný májový piatok v tamojšom evanjelickom Kostole sv. Michala.       

Vlani Gelnica organizovala i Festival detských folklórnych súborov, dotáciu z FPU na toto podujatie v tomto roku nezískala. „Ale to neznamená, že tento festival nebudeme organizovať. Určite ho pripravíme, pretože sa stretol s veľmi priaznivou odozvou u divákov, a myslím si, že v takejto tradícii je potrebné pokračovať,“ povedal Janáč.       

Najočakávanejším podujatím je podľa jeho slov tradičný Gelnický jarmok, ktorý býva v polovici augusta.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2019
Považské múzeum v Žiline získalo dotáciu na desať projektov
Považské múzeum v Žiline bolo v roku 2019 úspešné vo všetkých výzvach grantového systému Fondu na podporu umenia. Fond v celkovej dotácii 92 070 eur podporil desať podaných projektov.
viac
22.06.2020
Nezávislá kultúra a umenie dostanú finančnú podporu 300 000 eur
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a Nadácia Tatra banky podporia tento rok nezávislú kultúru a umenie na území kraja celkovou sumou 300 000 eur.
viac
25.08.2020
Krajskí poslanci rozdelili v rámci výzvy pre región 2,2 milióna eur
Rozvoj cyklodopravy a cykloturizmu, výstavbu športovísk a zvýšenie kvality v sociálnych službách a paliatívnej starostlivosti podporili na svojom rokovaní v pondelok (24. 8.) prešovskí krajskí poslanci sumou 2,2 milióna eur.
viac
10.09.2020
Trnavský kraj poskytne finančnú Prvú pomoc kultúre
Všetkých deväť žiadateľov podporí Trnavský samosprávny kraj (TTSK) v rámci výzvy pre profesionálne subjekty nezriaďovanej kultúry Prvá pomoc kultúre.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %