Streda 19.02.2020
Dnes má meniny 
Vlasta
°C
10.03.2019 08:45

Gelnica získala na viacero podujatí dotácie z Fondu na podporu umenia


Ilustračná snímka


Viacero podujatí, ktoré sa v Gelnici budú tento rok konať, podporil Fond na podporu umenia (FPU). Ako pre TASR povedal vedúci oddelenia kultúry, športu a voľného času Mestského úradu Gelnica Milo Janáč, mesto každoročne organizuje desiatky rôznych podujatí.


Podľa neho medzi tie, ktoré navštevujú aj ľudia zo širšieho okolia, patrí i Festival hradných remesiel. Koná sa druhú júnovú sobotu na vrchu Zámčisko, kde sú ruiny hradu z 13. storočia. „Približujeme tam dobovú muziku, stredovekú kuchyňu, rôzne ukážky šermiarov, divadlo,“ povedal s tým, že z FPU na toto podujatie získalo mesto dotáciu vo výške 3000 eur.       

„Takisto sme získali dotáciu na multižánrový festival Gelnické iluminácie, ktorý sa uskutoční 7. septembra. Vždy sa koná na viacerých miestach v Gelnici. Súčasťou sú videomapping, čítačky autorov, koncerty, rôzne inštalácie a výstavy. Ľudia sa môžu aj aktívne zapájať do niektorých inštalácií a byť súčasťou diania,“ spresnil Janáč s tým, že tento rok mesto nadviazalo spoluprácu aj s jedným z českých kultúrnych magazínov. Očakáva preto tiež návštevníkov spoza rieky Morava. Výška podpory z FPU na toto podujatie predstavuje 2500 eur.      

 Ďalšiu dotáciu vo výške 1700 eur sa podarilo získať gelnickej základnej umeleckej škole (ZUŠ), a to na festival komornej hudby Gelnický kľúč, ktorý sa usporadúva od roku 2004. Ide o prehliadku neprofesionálnych detských, mládežníckych a dospelých komorných telies inštrumentálnej hudby rôzneho nástrojového obsadenia. Pravidelne sa koná posledný májový piatok v tamojšom evanjelickom Kostole sv. Michala.       

Vlani Gelnica organizovala i Festival detských folklórnych súborov, dotáciu z FPU na toto podujatie v tomto roku nezískala. „Ale to neznamená, že tento festival nebudeme organizovať. Určite ho pripravíme, pretože sa stretol s veľmi priaznivou odozvou u divákov, a myslím si, že v takejto tradícii je potrebné pokračovať,“ povedal Janáč.       

Najočakávanejším podujatím je podľa jeho slov tradičný Gelnický jarmok, ktorý býva v polovici augusta.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2016
Projekt obnovy hradov zamestnal v tomto roku 602 uchádzačov o prácu
Do národného projektu "Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva“ sa v tomto roku zapojilo 39 zamestnávateľov, ktorí vytvorili 602 pracovných miest. Informovala o tom hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR ) Jana Lukáčová.
viac
18.04.2017
Župa rozdelila na dotáciách viac ako dva milióny eur
Poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja na svojom XXV. pracovnom zasadnutí 31. marca schválili návrhy na poskytnutie dotácií pre rok 2017 z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy.
viac
13.06.2017
Pre mládež vzniknú ďalšie nové športoviská
Bratislavská regionálna dotačná schéma podporila v minulom roku množstvo projektov a inak tomu nebolo ani tento rok, kedy sa o finančnú podporu prihlásilo veľa zaujímavých projektov, či už na podporu turizmu, rozvoja vidieka, kultúry alebo mládeže a športu.
viac
08.11.2019
Považské múzeum v Žiline získalo dotáciu na desať projektov
Považské múzeum v Žiline bolo v roku 2019 úspešné vo všetkých výzvach grantového systému Fondu na podporu umenia. Fond v celkovej dotácii 92 070 eur podporil desať podaných projektov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %