Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
02.12.2023 08:55

Fenomén Lúčnica oslavuje 75 rokov


Ilustračná snímka


Oslavy Lúčnice vrcholia premiérovým galaprogramom Svetozár Stračina – „Počuť vôňu živého“ a vydaním knihy Fenomén Lúčnica.


 

Umelecký súbor Lúčnica začal písať svoju históriu v roku 1948. Kto by to bol povedal pred 75 rokmi, kedy sa Lúčnica formovala a spoločným mottom bola nadšenie mladých študentov a študentiek, ktorých spájala úprimná snaha, obetavá práca a mladistvý elán. Odvtedy  umeleckú tvorbu reprezentovala Lúčnica doma a na pódiách vyše 50 krajín všetkých kontinentov sveta. 

„Vďaka odvážnym večne mladým takmer trom tisícom lúčničiarov a lúčničiarok stále podávame štafetu ďalej. Možno aj preto,  Lúčnicu nikdy neovplyvnila  žiadna existenčná kríza.“ hovorí generálny riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Po úspešnej premiére nového programu Koločas v máji tohto roku a slávnostnom koncerte speváckeho zboru Lúčnice v Slovenskej filharmónii, pripravil umelecký súbor Lúčnica jedinečné a výpravné predstavenie. Venuje ho tvorbe Svetozára Stračinu., skladatela, ktorého hudobné kompozície nadchýnajú aj tých, ktorí sa tradíciám vyhýbajú. „Bol jednou z ústredných tvorivých osobností, ktorí pre Lúčnicu skomponoval množstvo skladieb, ako aj scénických programov. Jeho prvé stretnutia s Lúčnicou a profesorom Štefanom Nosáľom boli pre jeho tvorbu zlomové a určujúce v jeho ďalšom smerovaní. Bolo nám neuveriteľnou cťou a zážitkom nahliadnuť, zacítiť a byť len na malú chvíľku opäť súčasťou Svetozára Stračinu - cez jeho myšlienky pocity, vízie a nápady ku expresívnemu vyjadreniu nielen cez jeho geniálnu hudbu ale aj slovo, kresbu, filozofiu a paralely vo filme, či v tanci.  Prinášame ho tak, že ho budete určite počuť, trošku do neho vidieť, veru aj cítiť , no a na moment, zažiť ho naživo“vysvetľuje režisér programu a umelecký riaditeľ Lúčnice Mikuláš Sivý

V podaní viac ako 100 účinkujúcich umelcov prinášame v programe ikonické tance, veľké zborové scény aj známe filmové hudobné kompozície v sprievode 45 členného orchestra pod taktovkou Martina Leginusa.

Lúčnica je jedinečné umelecké teleso, ktoré nemá v dejinách tanečného umenia, vo  svetovom i  v domácom kontexte, obdobu. Lúčnica je Fenomén, ktorý pri výročí dostáva aj knižnú podobu.  „Knižná publikácia Fenomén Lúčnica, ktorá vychádza v spolupráci s vydavateľstvom Slovart, je zrkadlom do duše Lúčnice a poklona tým, ktorí z nej vybrúsili diamant  slovenského ľudového umenia.“ Imrich Béreš predseda Nadácie Pro Lúčnica

Premiéra a následné predstavenia jubilejného tanečného programu k 75. výročiu Lúčnice sa uskutočnia  v Bratislave, Piešťanoch a v budúcom roku v Prešove, Nitre, Trenčíne, Brne a Košiciach. 

 

 

Autor: Zdroj: Michal Dudáš, michal.dudas@lucnica.sk


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.10.2016
Vo Vysokej nad Kysucou oslávili štyristo rokov obce
Tam, kde sa rieka Kysuca hlboko zarezala do flyšu a oddelila Turzovskú vrchovinu od Javorníkov a príroda tak vytvorila nádherný kraj a kde sa na kopaniciach usadili pracovití ľudia, tu sa začala pred 400 rokmi písať história obce Vysoká nad Kysucou.
viac
03.05.2018
Sto rokov Československa
Žilinská župa hľadá šikovných web dizajnérov cez študentskú súťaž. Študenti za najlepšiu webstránku o Martinskej deklarácii môžu vyhrať spolu až 1100 eur.
viac
17.04.2019
Symbolické stromy vysadli na počesť jubilea štátnej ochrany prírody
Symbolické javory horské a lipy malolisté vysadili v utorok na zelených plochách v blízkosti autobusovej stanice v Liptovskom Mikuláši. Ďalším generáciám majú pripomínať sté výročie vzniku štátnej ochrany prírody na Slovensku.
viac
06.06.2020
Piešťany si 75 rokov od získania štatútu mesta pripomenú aj udelením ocenení
Už len tri dni majú Piešťanci na to, aby na tamojší mestský úrad zaslali svoje návrhy na tohtoročné udelenie ocenení významným osobnostiam, ktoré sa ponesie v duchu 75. výročia získania štatútu mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %