Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
16.09.2020 02:30

Európsky týždeň mobility 2020 oslávime inak


Banner.


Do národnej kampane Európsky týždeň mobility 2020 sa napriek dosahom pandémie Covid- 19 do 14. septembra zaregistrovalo 49 samospráv a 22 originálnych aktivít zástupcov organizácií, inštitúcií či škôl.


Svojimi aktivitami či trvalými opatreniami podporia od 16. do 22. septembra 2020 tohtoročné motto kampane Čistejšie ovzdušie pre všetkých.  A aj keď sa nemôžu pre preventívne opatrenia konať mnohé tradičné aktivity v pôvodnom rozsahu, zaregistrovaní účastníci do kampane opäť potvrdili svoju vynaliezavosť a kreativitu.

Napríklad v Bánovciach nad Bebravou chystajú Bánovskú stopovačku - mobilnú hru, ktorej podmienkou bude prejsť peši alebo na bicykli niekoľko stanovíšť v meste, odpovedať na otázku alebo splniť úlohu. Obyvatelia mesta sa, ak to situácia dovolí, napríklad môžu tešiť aj nočný beh s „Bánovskými Behúňmi“ či „Vikingskú“ cyklistickú súťaž. V Levoči sa môžu obyvatelia zapojiť do „Levočskej hecovačky“ či do diskusie na tému udržateľná doprava v meste. V Liptovskom Mikuláši sľubujú v úvodný deň kampane „Cykloraňajky na cyklochodníku popri Váhu“ a počas Dňa bez áut večernú cyklojazdu mestom. Aj v Banskej Bystrici vyrazia počas ETM na večernú cyklojazdu, ktorá bude viesť nielen po vybudovanej cyklotrase, ale aj mimo nej. Zúčastnení tak budú môcť porovnať komfort svojej jazdy a pocit bezpečnosti na oboch trasách. Na Deň bez áut chcú v meste pod Urpínom uzavrieť pre motorové vozidlá časť cestnej komunikácie na Námestí H. Vajanského. Pôvodne tam chystali množstvo atraktívnych podujatí pre verejnosť, vzhľadom k pandemickej situácii program upravili a ukážu nám aspoň, ako by táto časť mesta mohla vyzerať, keby tam mali zakázaný vstup motorové vozidlá. Vytvoril by sa tak priestor pre zeleň, pre naše aktivity či posedenia. Aj v Štúrove chcú v Deň bez áut uzatvoriť Školskú ulicu od 7.00 do 9.00 hod. a na pešiu zónu chystajú program pre deti z materských škôl (detské dopravné ihrisko, ukážky vozidla Mestskej polície, rádiostaníc, ako bezpečne jazdiť na kolobežkách, bicykloch). Počas ETM pripravujú aj zber jednorazových lístkov na autobusy mestskej hromadnej dopravy (MHD) a 22. septembra vylosujú výhercu, ktorý dostane od mesta voľný cestovný lístok na MHD na jeden rok. V Hlohovci na Deň bez áut organizujú Cyklojazdu po Fraštáku - tento raz po netradičnej trase, v ktorej je zahrnutý aj nový úsek cyklotrasy, ale aj aktivity na uzavretej časti námestia.

Slovenská agentúra životného prostredia, ktorá je národným koordinátorom kampane ETM, pripravuje na 18. septembra 2020 na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja workshop Ako pripraviť a realizovať strategické plány udržateľnej mobility. Spolu s organizátormi z Ministerstva životného prostredia SR chcú  zástupcom samospráv a odbornej verejnosti priblížiť problematiku udržateľnej mobility, vrátane plánovania a realizácie dopravy s ohľadom na obyvateľov, mestá a regióny. Zároveň im vytvoria priestor pre vzájomné zdieľanie skúseností so zavádzaním trvalých patrení a aktivít v prospech udržateľnej mobility a tým aj ku zlepšovaniu kvality ovzdušia.

Ďalšie informácie o pripravovaných aktivitách ku kampani ETM 2020, nad ktorou prevzal záštitu minister životného prostredia Ján Budaj, a realizovaných trvalých opatreniach v prospech udržateľnej mobility v našich mestách a obciach nájdete na https://mobilityweek.eu/2020-participants/?year=2020&country=SK alebo na https://mobilityweek.eu/registered-actions/?country=SK.

Európsky týždeň mobility sa koná každoročne od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mobility. Po skončení kampane majú zaregistrované samosprávy možnosť zapojiť sa aj do  Národnej súťaže ETM. Informácie o kampani a Národnej súťaži ETM nájdete na http://eurotm2020.eurotm.sk/node/62.

Autor: (SAŽP)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2020
Prostredníctvom ETM 2020 podporme čistejšiu dopravu pre všetkých
Slovenská agentúra životného prostredia, koordinátor národnej kampane, vyzýva slovenské mestá, obce, organizácie, inštitúcie a školy, aby sa zapojili do Európskeho týždňa mobility (ETM) 2020.
viac
11.09.2020
Európsky týždeň mobility odštartujú cykloraňajky
Cykloraňajky na Ulici Antona Bernoláka v Žiline odštartujú v stredu 16. septembra program Európskeho týždňa mobility, ktorý potrvá do utorka 22. septembra 2020. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka je tohtoročnou hlavnou témou čistejšia doprava pre všetkých.
viac
20.10.2020
O cenu Európskeho týždňa mobility 2020 bojovali aj samosprávy
Do Európskeho týždňa mobility 2020 sa svojimi aktivitami a trvalými opatreniami zapojilo 55 samospráv. Najaktívnejšou samosprávou sa stala mestská časť Bratislavy – Ružinov, s originálnym podujatím uspelo aj mesto Senec a aj Levoča získala ocenenie v kategórii samospráv Efektívne trvalé opatrenie.
viac
24.11.2020
Týždeň otvoreného vládnutia 2020 prináša online prezentácie a workshopy
Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti pozýva samosprávy – mestá, obce, samosprávne kraje - na zaujímavé a užitočné online prezentácie a workshopy, ktoré sa uskutočnia v rámci Týždňa otvoreného vládnutia 2020.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %